Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ruble ihracatçıyı vurdu

Giriş Tarihi: 16.12.2014
Ruble ihracatçıyı vurdu

BAİB Başkanı Satıcı, ihracatçıların Rus firmalarından ciddi alacakları olduğunu ve devalüasyondan sonra bunların kısmen eridiğini söyledi

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Rusya'da yaşanan devalüasyonun ihracatçıları da etkilediğini belirterek, "Firmalarımızın ciddi anlamda alacakları vardı, devalüasyondan sonra bunlar kısmen eridi. Bu da ister istemez firmalarımızı sıkıntıya soktu" dedi.

ARTIŞ YAŞANMADI

Düşen petrol fiyatlarına bağlı olarak Rusya Federasyonu'nda son 1-1.5 ay içerisinde yaklaşık yüzde 40 devalüasyon yapıldığını hatırlatan Satıcı, rublenin değer kaybetmesinin bölge ihracatçılarının rekabet gücünü kısmen de olsa olumsuz etkilediğini anlattı. Rusya'nın AB ve ABD'ye uyguladığı ambargodan sonra örtü altı tarım ürünleri ihracatında bir artış beklentileri bulunduğunu dile getiren Satıcı, şöyle konuştu: "Biz yüzde 25-30'luk bir artış planlıyorduk fakat rublenin değer kaybetmesi, hesapları tekrar gözden geçirmemize sebep oldu. Türkiye'nin Rusya Federasyonu'na toplam ihracatında azalma oldu, yaş meyve ve sebze ihracatını arttıramasak da korumayı başardık. Önümüzdeki dönemde ruble değer kazanırsa yaş meyve ve sebze ihracatının artacağı konusundaki umutlarımızı koruyacağız."

2014 HEDEFLERİ TUTMADI
Antalya'nın ihracatını 2023 yılına kadar 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini kaydeden Satıcı, "Bir takım konjonktürel nedenlerden dolayı her ne kadar son 2-3 yılda bu rakam kısmen şaştıysa da bu hedefi koruyoruz" ifadesini kullandı. Rusya Federasyonu'ndaki devalüasyonun ardından rublenin değer kaybetmesinin bölge ihracatçısını ciddi anlamda etkilediğini vurgulayan Satıcı, bu sene için 1.8 milyar dolarlık hedefin yakalanamayacağını, 2014 yılının 1 milyar 650 milyon-1 milyar 700 milyon dolar arasında kapanacağını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruble ihracatçıyı vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN