Alanya'da fıkra krizi

Alanya Kaymakamı Tanrıseven'in, ilçenin geleneklerinin yaşatıldığı Alanya Sofrası etkinliğini müstehcen bir fıkra anlatılınca terk ettiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 17.12.2014
Alanya'da fıkra krizi
Antalya'nın Alanya ilçesinde Çevre Koruma ve Dayanışma Derneği (ALKOD) tarafından düzenlenen Alanya Sofrası etkinliğinin bir skandala sahne olduğu ortaya çıktı. Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven etkinliği, müstehcen fıkra anlatılması ve mevlitle alay edilmesi üzerine, duruma tepki göstererek terk ettiğini açıkladı. 22. Alanya Sofrası etkinliğindeke krizin, sahneye davet edilen eski Güzelbağ Belediye Başkanı Mahmut Kaplan'ın mevlit okuması için bir yere davet edilen imamın başına gelenlerin aktarıldığı bir fıkra anlatması üzerine yaşandığı öğrenildi.

İNTERNET SİTESİNDEN
Fıkranın anlatılmasının ardından geceyi terk eden Kaymakam Tanrıseven, Kaykamalık resmi internet sitesinden konuyla ilgili açıklama yaparak, programla ilgisi olmayan bir kişinin sahneye çıkarılarak, mikrofon verilmesinin anlamsız olduğunu söyledi. Alanya Sofrası etkinliğine büyük bir sevinçle katıldığını belirten Kaymakam Tanrıseven, "Salonun dolu olduğunu ve yöresel kıyafetlerin giyildiğini görmek beni çok mutlu etti. Ancak daha programın başında sahneye çıkan bir konuşmacının Alanya'nın değerleriyle bağdaşmayacak bir üslupla, dini değerleri rencide eden tarzda hareket etmesi ve daha da ötesine giderek müstehcen bir fıkra anlatması beni son derece rahatsız etti. Ben de tepki olarak oradan ayrıldım. Kimseye herhangi bir açıklama yapmadım. Bu süre zarfında etkinliği düzenleyenlerin, yapılan nahoş hareketin arkasında olmadıklarını ve üzüntü duyduklarını ifade eden bir açıklama yapmalarını bekledim ama ne yazık ki böyle bir şey görmedim ve ziyadesiyle üzüldüm" dedi.

'YAKIŞMADI'
Salondaki hatırı sayılır miktarda kadın ve çocuk misafirin hiçe sayılarak müstehcen fıkra anlatıldığını ve mevlitle alay edildiğini belirten Kaymakam Tanrıseven, bu durumun Alanya ve Türk kültüründe yeri olmadığını vurgulayarak şunları söyledi: "Bu davranışın kabul edilmesi söz konusu olamaz. Biz Alanya'nın barış, hoşgörü ve kültür şehri olduğunu söylüyoruz. Böyle bir hoşgörüyle hareket ederken, Alanya Sofrası'nda yapılan davranış sofra adabına ve Alanya'ya yakışmadı. O yüzden bu etkinliği düzenleyenlerin de kamuoyunu bilgilendirmesi gerektiğine inanıyorum. Çocukların ve kadınların bulunduğu bir ortamda müstehcen fıkra anlatılması ve mevlit ile alay edilmesine tepki olarak salonu terk ettim. Etkinliği düzenleyenlerin bu davranışın o anda gelişen bir davranış olup olmadığı konusunda Alanya kamuoyunu bilgilendirmeleri gerektiğine inanıyorum. ALKOD'un genç bir başkanı ve çalışma gayreti içinde olan yöneticileri var. Böyle güzel bir etkinliği kimsenin gölgelemeye hakkı yoktu."

'TALEP ÜZERİNE SAHNEYE ÇIKTI'
ALKOD Başkanı Ömer Göker ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Bizleri tanıyan herkes, dinimize ne denli bağlı olduğumuzu iyi bilir. Görev süremiz boyunca Alanya Sofrası'nda alkollü içecek servisi dahi yapmadık. Sahneyi, Alanya'nın çok değerli bir ismi olan Haşim Yetkin hocamıza teslim ettik. Hocamız, konuklardan gelen talep üzerine Mahmut Kaplan'ı sahneye çıkardı ve Kaplan da bu fıkrayı anlattı. Bizim, Kaplan'ın böyle bir fıkra anlatacağını bilme şansımız yoktu. Ayrıca Kaymakam Tanrıseven soframızı hışımla terk etmedi. Ben ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız kendisini kapıya kadar uğurladık. Giderken bize böylesine güzel bir gece hazırladığımız için teşekkür etti ve seneye Alanya'ya özgü kıyafetlerle bu geceye katılmak istediğini söyledi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alanya'da fıkra krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN