Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hızlı trende son nokta

AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, Antalyalıların sabırsızlıkla beklediği hızlı tren rüyasının sonunda gerçek olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 18.12.2014
Hızlı trende son nokta
Antalya'nın turizm ve ticaret potansiyelini arttırmada önemli bir rol oynayacak hızlı tren projesinin son durumu hakkında bilgi veren AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, Antalya-İstanbul hattının iş dünyasına, Antalya- Kayseri hattının ise turizm sektörüne fayda sağlayacağını söyledi.

HAYALDİ GERÇEK OLDU

1994 yılında yola çıkarken ümitlerinin sadece Eskişehir üzerinden İstanbul'a bağlanmak olduğunu hatırlatan Sadık Badak, "Eskişehir-Kütahya- Ayfon-Keçiborlu-Antalya hattının projesi tamamlandı. Bu proje daha çok yük ve yerli yolcu taşımaya yönelik bir proje. İstanbul ve Marmara Bölgesi'ndeki yerli turist potansiyelini güvenli ve konforlu bir şekilde Antalya'ya taşımak için oluşturulan bir alternatif. Bunun önemli bir hususu da Afyon, Isparta, Burdur, Bucak ve Antalya'nın organize sanayi bölgelerini (OSB) Antalya Limanı'na bağlaması. Sadece OSB'lerin ithalat ve ihracat yükleri değil, bölgede oluşan mermer, klinker, çimento ve hububat gibi diğer dökme yükleri de Antalya Limanı'na inip çıkmasını sağlayacak bir hat" şeklinde konuştu.

ÖNCELİK KEÇİBORLU
Antalya-Eskişehir projesinin 4 etaptan oluşacağını aktaran Badak, "Biz ilk önce Antalya-Keçiborlu arasının yapılmasını talep ediyoruz. Her bir etap iki yıl sürse bizimki bittikten sonra Keçiborlu'daki konvansiyonel hatta bağlanmak suretiyle tüm bölgenin yükleri Antalya Limanı'na inmeye başlamış olur. Bu anlamda öncelik talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

TURİZME KATKI

Kayseri-Nevşehir-Konya-Manavgat- Antalya hattının yolcu öncelikli bir hat olacağını anlatan Badak, "Antalya'ya gelen yabancı turistlerin Konya, Nevşehir ve Ankara'ya taşınmasını ön gören bir hat. Bu projenin yapılabilirliği mühendislik açısından anlaşıldı ve projeleri tamamlandı. Şimdi uygulama projelerinin ihalesi yapılacak. Bu proje Antalya'ya gelecek ortalama 20 milyon turistin yüzde 20'sini her yıl İç Anadolu'ya inanç, kent, doğa, tarih turizmi kapsamında taşımayı sağlayacak. Böylece gelen turistten daha fazla katma değer elde edilebilecek" dedi.

GÜNDE 10 METRE TÜNEL
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve milletvekillerinin Ulaştırma ile Kalkınma bakanlıklarında konuyu yakından takip ettiğini söyleyen Badak, projenin uzun bir takvime bağlanmasının nedenlerini de şu şekilde anlattı: "Her iki proje de başladıktan sonra 3-4 yıl sürecek. Aslında düz ovada bir buçuk yılda bitebilir. Fakat buralarda çok uzun tüneller var. Tünel açma makinesinin bir günlük maksimum ilerleme kapasitesi 10 metre. 10 bin metre uzunluğa varan tünelleri günde 10 metre açarak ilerlediğinizde süre ister istemez uzuyor. Yani süreyi, tünel kazma makinesi tayin ediyor."

KİŞİ BAŞINA 1000 DOLAR

Antalya-Konya-Nevşehir- Kayseri hattının faaliyete geçmesiyle birlikte hem İç Anadolu'ya bir turizm hareketinin başlayacağını hem de seyahat acentelerine yeni paket tur imkanı sağlanacağına dikkat çeken Badak, "Böylece kişi başı turizm harcamasını yükseltecek bir unsur ortaya çıkacak. Devletimiz şu an 750 dolar olan kişi başı harcamasını bin dolara yükseltmeyi hedefliyor. 2023 yılı turizm hedefimizde 50 milyon turist, 50 milyon dolar turizm geliri. Bunun için kişi başı harcamaları bin dolara yükseltmemiz gerekiyor. Gelen turisti 2 gün Nevşehir, Ürgüp, Göreme, Konya ve Ankara'da misafir ederek daha fazla para harcamasını sağlarken, Anadolu kültürünü ve Türk tarihini de görmüş olacaklar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hızlı trende son nokta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN