Kadın kanserlerinden korunmak düzenli muayene ile mümkün

Giriş Tarihi: 19.12.2014
Kadın kanserlerinden korunmak düzenli muayene ile mümkün

Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Öztürkmen, kadınlarda jinekolojik muayenenin önemi hakkında bilgi verdi

Rahim, rahim ağzı, yumurtalık kanserleri gibi kadınlarda en sık görülen kanser türleri arasında yer alan ve erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkün olan hastalıklar, düzenli periyodik muayene sayesinde korkulu rüya olmaktan çıkıyor. Jinekolojik muayene yalnızca kanserler için değil; adet düzensizlikleri, kısırlık ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisinde de büyük önem taşıyor. Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Mehmet Öztürkmen, kadınlarda jinekolojik muayenenin önemi hakkında bilgi verdi.

NEDENİ ARAŞTIRILMALI

Kadınlarda jinekolojik muayenenin, ilk cinsel ilişkinin ardından her yıl düzenli olarak yapılması gerektiğini belirten Op.Dr. Öztürkmen, "Hiç cinsel ilişkiye girmemiş kadınlar da en azından ultrason kontrolüne başvurmalıdır. Düzensiz ve aşırı miktarda adet kanamaları, cinsel ilişki sırasında kanama, karında şişlik gibi belirtilerde, mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmalıdır. Düzenli jinekolojik muayenenin yanı sıra yeni adet görmeye başlayan genç kızlarda adet düzensizliği, dikkat çeken ani kilo artışı, tüylenme belirtileri varsa, nedeni araştırılmalıdır" diye konuştu.

AKSATILMAMALI

Düzenli jinekolojik muayenenin, kanserden korunma ve erken tanıda da büyük önem taşıdığına değinen Öztürkmen, "Yılda bir jinekolojik kontrol muayenesi ile yaptırılacak smear testi, rahim ağzı kanseri oluşmadan kanser öncesi bulguların fark edilmesi ve sorunun hastalık aşamasına gelmeden tedavi edilmesine olarak tanımaktadır. Çünkü düzenli kontroller sayesinde rahim ağzı enfeksiyonu ya da ilerleyen dönemde kansere dönüşebilecek öncü bir lezyon saptanabilmektedir. 18 yaşından itibaren her kadının periyodik olarak jinekolojik kontrol yaptırması, özellikle 30-65 yaş arasında kontrollerin aksatılmaması büyük önem taşımaktadır" dedi.

MUAYENE GECİKTİRİLMEMELİ
Muayene sırasında tespit edilen enfeksiyonlar, erken dönemde yakalandığında basit tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılabileceğini belirten Öztürkmen "Ancak hastaların muayene olma korkusu ve yoğun iş temposu teşhis ve tedavi olanağını geciktirmektedir. İlerleyen enfeksiyonlar daha yoğun tedaviler gerektirir. Bu nedenle; yumurtalık kisti olan, miyomu bulunan, sigara kullanan, ailesinde kanser öyküsü olan, erken yaşta cinsel ilişkiye başlayan ve partner sayısı birden fazla olan, adet düzensizliği yaşayan kadınlar açısından düzenli kontroller son derece önemlidir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın kanserlerinden korunmak düzenli muayene ile mümkün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN