Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yöresel ürünler ABD yolcusu

Giriş Tarihi: 19.12.2014
Yöresel ürünler ABD yolcusu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Amerika'da TOBB'un da desteği ile Yöresel Ürünler Mağazası açmayı planladıklarını açıkladı

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (ANSİAD) kahvaltılı toplantısına katıldı. Çandır toplantıda yöneltilen bir soru üzerine ABD'de Yöresel Ürünler Mağazası açmayı planladıklarını ve TOBB'un bu projeyi desteklediğini söyledi.

COĞRAFİ İŞARET ÖNEMLİ

2008 krizi çıktığında, 'Kriz varsa çare de vardır' dediklerini belirten Çandır, "Böylece Yöresel Ürünler Fuarı ortaya çıktı. Bu fuar bize coğrafi işareti öğrenmemizi ve önemini anlattı. Bu fuar Anadolu'daki eşsiz zenginliği gösterdi. Yardımlaşmayı, sahiplenmeyi ve mütevazı olmayı öğretti" dedi. Antalyalı ailelerin tarımdan kopuşunu değerlendiren Çandır, "Son yıllardaki 267 bin 400 dönüm tarım alanını kaybettik. Yüzde 21 olan tarım alanlarının payı yüzde 18'e düştü. Eskiden tarımla geçinenlerin geliri, Antalya ortalamasının üzerindeydi. İmarın geldiği tarım alanlarında aileler; 'Artık biz de şehirli gibi yaşayalım, rahat edelim' diyerek bahçeleri daireye verip zengin oldular. O zenginlerden eski bir arkadaşla karşılaştım. Kahvede garsonluk yapıyor. 'Daireleri yedik, bitirdik' dedi. Bu zenginlik geçici. Bu sosyal yapıyı irdelemek gerekiyor" diye konuştu.

KENT ANAYASASI YOK
Toplantıya katılmak için Kemer'den geldiğini ve 12 bariyer atladığını söyleyen Ali Çandır, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu kentin anayasası yok. Kentteki trafik sorunu, inşaat yoğunluğunun fazlalığı, çatılardaki günısı çöplüğü hepimizin sorunu. Daha birçok sorunu hepimiz söylüyoruz, ama sorunlar devam ediyor. Hem dertlenip, hem çözüm üretemiyorsak bizde de bir sorun var demektir. Bu kentin kuralları olmalı, ortak akıl olmalı." Bir zamanlar Antalya ekonomisine yön veren insanların kentin gelişimini sağladıklarını söyleyen Çandır, artık 'hadi' deyince arkasından gidecek kentin elit ileri geleni kalmadığından yakındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yöresel ürünler ABD yolcusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN