Ataç'ta işler karıştı

Türkiye'nin en büyük şirketi iken batış sürecine giren Antalyalı Ataç'ın ortağı Lale Çalık, şirketi kurtarması için yönetime getirilen fon şirketi hakkında suç duyurusunda bulundu

Giriş Tarihi: 23.12.2014
Ataç'ta işler karıştı
Bir dönem Türkiye'nin en büyükleri arasında yer alan ve varlıkları 500 milyon doları aşan Antalyalı Ataç İnşaat A.Ş'nin iki kurucu ortağından Hüseyin Çalık'ın kızı Lale Çalık Sarper yeni yönetim kurulu hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ataç ve bünyesindeki diğer şirketler, 2013'ün Eylül ayında Lüksemburg merkezli Telos Fon şirketine devredildi. Şirket hisselerini şahsi mal varlıklarına dokunulmayacağı garantisiyle devreden Ataman ve Çalık ailelerinin temsilcileri, yönetimden çıktı.

ŞAHSİ MALLARA HACİZ
Ancak bu süreçte Hüseyin Çalık'ın şahsi mal varlıklarına borçlar nedeniyle haciz işlemi uygulandı. Bu süreçte Doruknet, Kemer Resort Hotel, Khan Hotel satıldı. Antalya Koleji ise 150 aylığına Doğa Koleji'ne kiralandı. 2013 Eylül'de şirket yönetimini devralan Telos fon şirketi, 2014'ün Eylül ayında anlaşmayı iptal ederek yönetimden çekildiğini Borsa'ya bildirdi. Şirketlerin yönetimine, Telos firmasının yönetiminde de olan isimlerin oluşturduğu Boğaziçi A.Ş. geçti.

SUÇ DUYURUSU

Tereke tespit davası açarak babasına ait mal varlıklarına haciz işlemi uygulanmasını durduran ve yüzde 25 hisseyi temsil eden Hüseyin Çalık'ın kızı Lale Çalık Sarper, şirketin uzun yıllar muhasebe ve finans müdürlüğünü yapan ve fon şirketine devir sonrasında da yönetim kurulu üyesi olan M.D.A. ile yönetim kurulu üyeleri M.U, S.U, A.S.A, M.Y, A.E.E, K.F.Ö, Ö.K.G, A.S. ve dışardan işadamı S.B.K. hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

ŞOK SUÇLAMALAR YAPILDI
Suç duyurusunda, tüm yöneticiler hakkında güveni kötüye kullanma, şirketi zarara uğratma, şirket mallarının gayriresmi elden çıkmasına göz yumma, rekabet yasağının ihlali, kamu görevlisine yalan beyan, sahte belge kullanma ve dolandırıcılık suçlarına ilişkin TCK'nın ilgili maddelerine göre 5 yıldan 21 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Haciz ve ipotekleri kaldırmak, borçları yapılandırmak için çaba sarfetmesi gereken Telos şirketiyle bu yönde sözleşme yapıldığı, ancak borcun azalmak yerine daha da arttırıldığı belirtilen dilekçede, kayıtların eksiksiz, doğru ve zamanında tutulmadığı, stokların çalınmasına göz yumulduğu belirtildi.

KARŞILIKSIZ ÇEK VE HACİZ

Suçlamalar arasında şirketin içine girdiği mali krizde hukuki yardım alınan avukat M.U'nun aynı zamanda danışmanlığını yaptığı fon şirketi Telos'un Ataç'ı yapılandırması için aracı olduğu ve anlaşmaları sağladığından da bahsedildi. Devir sonrası ise yönetimde görev alan M.U. ve kardeşi S.U'nun, kiralanan ve çalışmayan bir şirket durumundaki Antalya Koleji A.Ş. adına Setapp A.Ş. adlı şirket adına hiçbir ticari ilişki olmamasına rağmen toplam 19 milyon 754 bin TL'lik 4 ayrı çek kestikleri ve şirkete ait birçok malın bu yüzden haczedildiği öne sürüldü.

SAHTE İMZA SORUŞTURMASI

Devir yapılmadan önceki yöneticilerden Sevinç Ataman adına bankaya ipotek vermek için düzenlenen vekaletnamede sahte imza kullanıldığı olayda da M.D.A. suçlanıyor. Sevinç Ataman adına A.Ö. adlı yönetici asistanına imza attırıldığı ve ifadesinde de M.D.A. tarafından sahte belgelerin imzalatıldığının ikrar edildiği kaydedildi.

ÇALIK'IN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU
Antalya'nın tanınmış işadamlarından Hüseyin Çalık'ın ölümünün de bu olaylara bağlı gerçekleştiği belirtilen suç duyurusunda, yöneticilerin ATAÇ A.Ş. aleyhine her türlü hileli işlem, sahte belgeler, yalan beyanlarla zarara sebebiyet verdikleri gibi kendilerine ve başka şirketlere menfaat sağladıkları ileri sürüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ataç'ta işler karıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN