Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuyruğu dik tutalım

Giriş Tarihi: 24.12.2014
Kuyruğu dik tutalım

Antalyalı gazetecilerle buluşan Vali Muammer Türker, ruble krizine karşı turizmcilere dik durun çağrısında bulundu ve iyi şartlarda hizmet vermeye devam edilmesi gerektiğini söyledi

Antalya Valisi Muammer Türker, turizmcilerden Rusya'da yaşanan ekonomik kriz karşısında dik durmalarını istedi. Antalyalı gazeteciler ile kahvaltılı toplantıda bir araya gelen Vali Türker, Uygulama Oteli'nde gerçekleşen toplantıda ruble krizi ile ilgili çözüm önerilerinde bulunarak, "Rublenin düşmesinde uluslararası konjonktürün bir etkisi oldu. Rusya ile Ukrayna arasında başlayan bir sürecin neticesi bu. Bundan herkesin etkilenmesi mukadder. Buna Antalya olarak yapabileceğimiz çok fazla bir şey yok. Turizmden ciddi gelir elde eden bir kent olarak kuyruğu dik tutmak zorundayız. Turizm noktasında o coğrafyadan gelecek ve rubleden etkilenebilecek diğer insanlara her şeye rağmen iyi şartlarda hizmet vermenin arayışı içerisinde olmalıyız" dedi.

TURİZMCİLERE GÖREV

Bu konuda turizmcilere önemli görevler düştüğünü belirten Vali Türker, "Gerekiyorsa fiyat tarifelerinde ve kampanyalarında değişiklik yapılacak. Turizmcilere böyle bir sorumluluk düşüyor. Kamu görevlileri olarak bizler de turizmin bundan darbe yememesi için ne yapmamız gerekiyor, ne tür yenilikler yapmamız gerekiyor bunun arayışı içerisinde olacağız. Ayrıca farklı alternatifler geliştirmemiz gerekiyor. İnsanları buraya eskiden geldikleri sebeplerin dışında alternatif sunarak getirmemiz gerekiyor. Bu turizmin çeşitlendirilmesiyle olabileceği gibi Antalya'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek uluslararası aktiviteler ile yapılabilir. Antalya'da yapılması planlanan önemli uluslararası toplantılara şu an planlanmayan bir çok şeyi dahil edip, Antalya'da yapılmasını sağlayarak turizm denilen şeyin nitelik değiştirmesini sağlamalıyız" şeklinde konuştu. Vali Türker, Antalya'ya özel konumu nedeniyle Suriyeli mülteci kabul edilmemesi gibi bir ayrıcalık tanındığını da anlattı. Bu karar öncesi yerleşenlerden tespit edilen bin 500 kadarına kentten ayrılmaları yönünde tebligat yapıldığını belirten Türker, "Kentten ayrılmalarını istiyoruz ancak bu arada işadamları ve tarım sektöründen de vasıfsız eleman açığını kapattıkları yönünde talepler geliyor" dedi.

TAŞ OCAKLARI SORUNU

Taş ve maden ocaklarının çevreye verdiği zararın farkında olduğunu da ifade eden Türker, "Göreve başladıktan sonra kenti helikopter ile yukarıdan izleme şansına sahip oldum. Gerçekten rahatsız edici görüntüler var. Antalya'nın önceliklerini göz önünde bulundurarak önlemler alıyoruz. Fakat bu konuda bizler yetkili değiliz. Bize düşen sadece denetim. Bu konuda üst makamlara derdimizi en iyi şekilde anlatmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE

Hava kirliliği ve uyuşturucuyla ilgili sorulara da cevap veren Vali Türker, "Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bizler kömür dağıtmıyoruz. Hava kirliliği Antalya'da birçok ile göre daha az. Var olan kirlilikte geçmişte yapılan bazı hatalar da etken olarak karşımıza çıkıyor. Maalesef her mahallede doğalgaz yok, olan yerlerde de doğalgaz kullanımına çok fazla talep yok. Uyuşturucu konusunu da Ocak ayında yapılacak İl Koordinasyon Kurulu toplantısında detaylı olarak ele alıp, gerekli önlemleri alacağız" diye konuştu.

KARAMSAR TABLO KENTE ZARAR VERİR

Antalya basınının kentin sorunlarına gösterdiği hassasiyetten memnuniyet duyduğunu da söyleyen Türker, kentlilik bilincinin oluştuğu bir medyanın varlığı ile karşılaşmış olmaktan mutlu olduğunu belirtti. Medyanın zaman zaman karamsar tablolar çizdiğini belirterek serzenişte bulunan Türker, "Çizilen karamsar tablolar Antalya'ya zarar verir. İşler kötü gitmiyor. Elbette aksayan yönler olabilir ama karamsar bir durum söz konusu değil" şeklinde konuştu.

ZAMAN YETMİYOR

Görevdeki ikinci ayını dolduran Türker, bu zaman zarfında karşılaştığı en büyük sorununun zamanın yetmemesi olduğunu söyledi. Antalya'nın hükümet yetkilileri tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir kent olduğuna dikkat çeken Türker, "Bu bizim için aslında önemli bir şans. Bir çok ilin valisi bakanlar ile görüşmek için randevu almaya çalışırken burada bakanlar bize geliyor. Fakat bu protokol yoğunluğu zaman zaman asli görevlerimizi yerine getirmekte zaman darlığına sebep oluyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuyruğu dik tutalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN