Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hindi etinin yüzde 20'si yılbaşında tüketiliyor

Giriş Tarihi: 26.12.2014
Hindi etinin yüzde 20'si yılbaşında tüketiliyor
Türkiye'de kişi başı yıllık hindi eti tüketimi 0,49 kilogram düzeyinde bulunurken, yaklaşık 40 bin tonluk hindi etinin neredeyse yüzde 20'si yılbaşında tüketiliyor. Kesilmiş ve temizlenmiş hindinin kilogramı büyük marketlerde 11-14 liradan satılırken, bütün bir hindinin fiyatı 50-130 lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Organik olarak satılan bütün hindi fiyatı 160 liraya kadar çıkıyor.

HİNDİ FAZLASINI HAK EDİYOR

Hindi üreticisi Ali Bahar, yılbaşı nedeniyle sadece son 7 günde 60 bin hindinin kesileceğini söyledi. Türkiye'de hindinin yılbaşı yiyeceği gibi görüldüğünü ve en fazla hindi eti satışının da yılın son döneminde gerçekleştiğini anlatan Bahar, "Hindinin kırmızı etten yüksek protein, beyaz etten daha düşük kalori değeri var. Balık etine en yakın hayvansal gıda, dolayısıyla hindi daha fazlasını hak ediyor" dedi.

500 BİN HİNDİ KESİLECEK
Yılbaşı nedeniyle Türkiye genelinde yaklaşık 500 bin hindi kesileceğini tahmin ettiğini belirten Ali Bahar, dişi bir hindinin 8-9 kilogram, erkek bir hindinin ise 13 kilogram civarında olduğunu ve parçalı olarak satıldığını, sadece yılbaşı döneminde 5-7 kilogramlık bütün hindileri satışa sunduklarını bildirdi. Bahar, ülke genelinde hindi tüketiminin en fazla İstanbul ile konaklama tesislerinin çok olmasından dolayı Antalya'da gerçekleştiğine dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hindi etinin yüzde 20'si yılbaşında tüketiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN