Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rektörünün paralel isyanı

Telefonları ve odasının dinlendiğini belirten SDÜ Rektörü İbicioğlu, Paralel Yapı'ya karşı başlattıkları mücadelenin detaylarını anlattı

Giriş Tarihi: 26.12.2014
Rektörünün paralel isyanı
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, Paralel Yapı'ya karşı başlattıkları mücadelenin detaylarını SABAH Akdeniz'e anlattı. Mücadeleye girişmeleriyle birlikte Paralel Yapı'nın kendisine karşı kapsamlı bir yıpratma operasyonu başlattığını söyleyen İbicioğlu, "Telefonlarımı ve odamı dinlemişler. İnanılmaz bir karartma operasyonu ile karşı karşıya kaldık. Bu kadar da vicdansızlık olur mu diye çok kez düşündüm" dedi.

YÖNETİCİLERİ GÖREVDEN ALDIK

Said Nursi'nin memleketi olan Isparta'da tarikat ve cemaat gibi yapılanmaların fazlalığına dikkat çeken Rektör İbicioğlu, "Ben üniversiteye geldiğimde bunları kucağımda buldum. Rektör adaylığında da tüm muhafazakar gruplardan destek aldık. Rektör olduktan sonra atamalar yaptık. Rektör yardımcılarını belirlerken liyakati ve farklı kesimleri dikkate alarak atamalar yaptık. Sonra 17 Aralık süreci başladığında durumun hiç de bizim arzuladığımız gibi olmadığı ortaya çıktı. Operasyonların hemen ardından harekete geçtik. Bunlarla ilintili gördüğümüz tüm yöneticileri görevden aldık" dedi.

REKTÖR YARDIMCISI İLE BAŞLADI
İlk olarak önde gelen isimlerinden Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Numan Tamer'in görevden alındığını, yerine Prof. Dr. Talip Türcan'ı atandığını söyleyen İbicioğlu, "Bu arada dinlemeler yayınlandı. Dinlenenler arasında kendi ismimi de gördüm. Bunun üzerine bazı kadro alımlarında meseleyi daha da hassasiyete dönüştürüp yoğurdu üfleyerek yemeye başladık. Yani sözün kısası bunlardan hiç kimseyi yönetim görevinde bırakmadık. Bunun üzerine dinlemeler ile ilgili suç duyurusunda bulundum" şeklinde konuştu.

AKIL ALMAZ OYUNLAR

Dinlemelerin hemen ardından makam odasında ortam dinlemesi yapıldığının da ortaya çıktığını aktaran İbicioğlu, "Makamımın müştemilatının aranmasını istiyorum diyerek, bu cihazı yerleştirenlerden ve dinleyenlerden şikayetçi oldum. Daha sonra da farklı bir operasyon başlattılar. Burada Mayıs ayında Rektörlük seçimleri var. Bir yandan bizi yıpratıp bir yandan da kripto paralelcilerini devreye sokmaya çalışıyorlar. Öyle garip bir oyun oynanıyor ki en derin istihbaratçının aklına gelmeyecek, bu kadar da olmaz denecek oyunlar oynanıyor" ifadelerini kullandı.

KRİPTO PARALELCİLER

Paralel Yapı'nın uzantısı olan isimleri görevden alırken hiç beklemediği olaylar ile karşılaştığını anlatan SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, "Rektör Yardımcısı'nı görevden alırken, bu kişilere karşı çıkan arkadaşlara 'Gelin bunlara karşı birlikte mücadele edelim' dedim. Şok olduğum nokta ise 'Bizi kardeşlerimiz ile karşı karşıya getiriyorsun' demeleriydi. Anladım ki bunlar da 'kripto paralelci'. Çetin bir mücadele veriliyor, bir hukuk savaşı ortaya çıkmış. '17 Aralık bizim için bir milat ve biz bunun üzerine gitmeliyiz' dedim. Bu zihniyet hiçbir zaman ellerini kullanmıyor. Her zaman bir maşa kullanıyorlar. Kendileri direkt söyleyip yapsa afişe olacaklar. Bunların en tipik özellikleri saman altından su yürütmek" diye konuştu.

YURT LOBİSİ
Yap-işlet-devret modeli ile yurt yaptırmaya karar verdiklerini aktaran Rektör İbicioğlu, açıklamalarına şu şekilde devam etti: "Yurt yapımına enteresan bir lobi oluşturmuşlar. 7 bin kişi Kredi Yurtlar Kurumu'nda kuyrukta bekliyor. Bu gelen öğrenciler nerede kalacak? Yurt yeri bulamadıkları için 'Paralel'in evlerinde kalacaklar Biz hemen 2 bin kişilik bir yurt yapılmasına karar verdik."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rektörünün paralel isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN