Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akaydın ekibine soruşturma izni

Giriş Tarihi: 27.12.2014
Akaydın ekibine soruşturma izni

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın ve ekibine 'belediyeyi 270 milyon lira zarara uğratmak' suçlamasıyla soruşturma açılması izni verdi

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın'la birlikte dönemin CHP'li Belediye Meclis üyeleri ve bazı Büyükşehir bürokratları hakkında 'belediyeyi zarara uğratarak görevi kötüye kullanma suçlanmasıyla' soruşturma izni verdi. Akaydın ve eski CHP'li belediye meclis üyelerine yönelik suçlama 2 yıl hapis cezasını öngörüyor.

2 YILLA YARGILANACAKLAR

Antalya'da TOKİ tarafından yapılan 33 bin kişilik stat inşaatının yükseldiği 100. Yıl'da Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın döneminde yapılan imar düzenlemesi nedeniyle İçişleri Bakanı Efkan Ala, Akaydın ve aralarında başka belediye başkanlarının da olduğu 16 belediye meclis üyesi ve 5 belediye bürokratı hakkında soruşturma izni verdi. Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın yaptığı inceleme sonunda taraflar belediyeyi zarar uğratarak görevi kötüye kullanmakla suçlandı. Bakan Ala'nın soruşturma iznine karşı Akaydın ve çalışma arkadaşlarının, Danıştay 1'inci Dairesi'ne itiraz hakkı bulunuyor. Danıştay savcısı itirazları kabul etmediği takdirde CHP'liler 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

ZARAR 270 MİLYON LİRA

Mülkiye müfettişlerinin yaptığı incelemede suçlanan siyasiler ve belediye bürokratları, imar düzenlemesiyle Büyükşehir Belediyesi'ni 270 milyon TL'lik alacak ve tazminat davasına muhatap bırakmakla suçlanıyor. Buna göre ihalesi dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in ilk döneminde yapılan ve bölgede stadyum ile rezidans konut yapımını içeren 100. Yıl ihalesini Danıştay ve Antalya idare mahkemelerinin iptal kararına rağmen ayakta tutması mümkünken Büyükşehir'in sözleşmenin gereklerini yerine getirmeyi imkansız bir noktaya taşıdığı belirtildi. Teftiş raporunda, uygulanması imkansız hale gelen ihale nedeniyle de Büyükşehir Belediyesi'nin bugün haksız fesih nedeniyle 270 milyon TL'lik alacak ve tazminat davasının tarafı haline getirilerek, kamuyu zarara uğrattığı belirtildi.

MECLİS ÜYELERİ

Bu iddialar kapsamında İçişleri Bakanı Efkan Ala, eski Başkan Akaydın, dönemin Genel Sekreteri Mehmet Aktekin, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Özkayacan, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Aysun Öztürk, Planlama Şube Müdürü Arzu Özlem Alparslan'la birlikte dönemin CHP'li Belediye Meclis üyeleri Baki Çelik, Deniz Filiz, Deniz Fırat Budak, Edip Kemal Bahadır, Erdem Armen, Hasan Gürsel Karabayır, Hüseyin Kazancı, Mustafa Reşat Oktay, Mustafa Karaman, Mustafa Yılmaz, Recep Tokgöz hakkında soruşturma izni verdi. Soruşturma izni verilenler aranda o dönem CHP'de siyaset yapan, sonrasında AK Parti'ye katılan Remzi Sadi, İsmail Tosun'la birlikte CHP'li Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç ve dönemin Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım da yer alıyor. Yetkisi dışında usulsüz fesih bildiriminde bulunduğu gerekçesiyle dönemin Hukuk Müşaviri İlker Gedik de soruşturma izni verilen isimler arasında yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akaydın ekibine soruşturma izni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN