Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanatla terapi moral veriyor

Giriş Tarihi: 28.12.2014
Sanatla terapi moral veriyor

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nin 'sanatla terapi' projesi dünyaya örnek oldu. Japonya, ABD ve İngiltere'deki bazı hastanelerde aynı uygulama başladı

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Kemoterapi ünitesindeki hastalar, tedavi sürecinde yaşanan bulantı ve kusma gibi yan etkileri müzik dinleyip resim yaparak dindiriyor. Hastane'nin 'sanatla terapi' uygulaması tüm dünyaya örnek oldu. Japonya, ABD ve İngiltere'deki hastaneler uygulamayı örnek aldı. Türkiye ve dünyada sadece bu serviste böyle bir etkinliğin yapıldığını belirten hastalar, resim yaparken hasta olduklarını unuttuklarını söyledi. Tedavi yöntemi ile hastalar ilacın yan etkileriyle daha kolay baş edebiliyor. Üniversitenin kemoterapi ünitesinde başlanan 'sanatla tedavi' uygulaması 5'inci yılını doldurdu.

DOKTOR DA RESİM YAPIYOR

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde uygulanan projenin sorumlusu Doç. Dr. Hasan Mutlu da hastalar ile birlikte resim yapıyor. Böyle bir yöntemin hastalarda çığır açtığını belirten Doç. Dr. Mutlu, "Hastalarımız resim yapmanın yanında servisimizde gitar dinletisi alıyor, koroda şarkı söylüyor, bale yapıyor, topluca tiyatro ve sinemaya gidiyorlar. Bu etkinlikler onlara inanılmaz moral kaynağı oluyor. Hasta olduklarını unutuyorlar. Bu da onlara en güzel terapi oluyor. Bizdeki bu uygulama tüm dünyaya örnek oldu" diye konuştu.

TUVALLLE HAYAT BULUYOR

Her gün yaklaşık 100 hastanın tedaviye geldiği Kemoterapi Ünitesi'nde resim derslerini Cengiz Erdoğan veriyor. Deniz Kuvvetleri'nden emekli astsubay olan Erdoğan, emeklilik döneminde İzmir Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nü bitirerek resim yapmaya başladığını söyledi. Antalya'ya geldikten sonra 5 yıldır kanser hastalarına resim dersi veren Erdoğan, hastaların resim yaparken deşarj olduğunu belirterek, "Burada tedavi görenler içlerini tuvallere döküyor. Resim yaparken yaşadıkları mutluluklar bizim için en büyük ödül" dedi.

ANTALYA'YI TERCİH ETTİ

Kemoterapi ile tedavi gören iş kadını Ayten Başkan da İstanbul ve Ankara'da ünlü bir hastanede kemoterapi ile tedavi gördüğünü ancak 'sanatla terapi' uygulaması nedeniyle Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ni tercih ederek Antalya'ya geldiğini ifade etti. Diğer hastanelerde tedavi olurken rahat etmediğini vurgulayan Başkan, "Burada kemoterapi alırken akvaryum balıklarının arasında resim yapıyorum ve yanında müzik dinletisi de sunuyorlar. Bizim için en önemli şey moral" ifadelerini kullandı.

İKİNCİ KEZ YENECEĞİM
Tedavi gören hastalar arasındaki İngilizce Öğretmeni Hatice Sönmez ise sanatla terapinin kendisine verdiği moral sayesinde hastalığı daha önce yendiğini anlattı. Rahatsızlığı ikinci kez nükseden Sönmez, tedaviyle birlikte sanatla terapi seanslarına tekrar başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanatla terapi moral veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN