Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erken teşhis hayat kurtarır

Antalyalı kadınlarda en sık meme kanseri, erkeklerde ise akciğer kanseri görülüyor. Kansere karşı sürükli erken teşhisin önemi anlatılmaya çalışılıyor

Giriş Tarihi: 29.12.2014
Erken teşhis hayat kurtarır
Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) tarafından 2014 yılı içerisinde 60 bin 259 kişiye mamografi ile meme kanseri, 50 bin 527 kişiye kolorektal kanser (kalın bağırsak kanseri), 110 bin 111 kişiye de rahim ağzı kanseri taraması yapıldı. Antalya genelinde görülen kanser vakalarını derleyen Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Şubesi kent genelinde en sık görülen kanser türlerini açıkladı.

KOLOREKTAL 2. SIRADA

Antalya genelinde kadınlarda en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğu, ikinci sırada ise kolorektal kanser vakalarının yer aldığı bildirildi. Kadınlarda en sık rastlanan üçüncü kanser türünün troid kanseri olduğu belirtilirken, mamografi sayılarının arttırılması amacı ile Antalya KETEM'e yeni bir dijital mamografi cihazı alımı yapıldığı ifade edildi.

PROSTAT KORKULU RÜYA

Antalyalı erkeklerde en sık görülen kanser türünün ise akciğer kanseri olduğu açıklandı. Akciğer kanserinin ardından erkeklerin korkulu rüyası olan prostat kanserinin geldiği, mesane kanserinin de erkeklerde en sık rastlanan üçüncü kanser türü olduğu belirtildi.

KANSERDE EĞİTİMİN ÖNEMİ

Kanser ile mücadelede önemli basamaklardan birinin, henüz hastalık ortaya çıkmadan yapılan eğitim ve farkındalık faaliyetleri olduğunu belirten Antalya Halk Sağlığı Müdürü Murat Özdemir, "Kanserde erken tanının önemi, KETEM çalışmaları ve kanser taramalarının önemi gibi konularda halkımıza eğitimler verildi. Halk eğitimleri toplu yaşam alanlarında gerçekleştirildi" dedi.

ALANYA KETEM TÜRKİYE'DE İLK
Türkiye'de ilçe düzeyinde açılan ilk KETEM olma özelliğini taşıyan Alanya KETEM'in Ekim'de hizmete vermeye başladığını belirten Özdemir, "Antalya Büyükşehir ve Muratpaşa Belediyesi ile ortaklaşa projeler geliştirerek vatandaşlarımızı kanser konusunda daha duyarlı olmaya teşvik ediyoruz. Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Muratpaşa Belediyesi arasında bir işbirliği protokolu imzalanarak, kişilerin KETEM'e ücretsiz olarak ulaşımları sağlanmaya başlandı. Ayrıca Kanser Şube Müdürü Dr. Tülay Şavlı tarafından "Kadın Kanserlerinin Antalya, Türkiye ve Dünyadaki Sıklıkları ve Farkındalığa Dair Nelerin Yapılabileceği" konularında eğitimler verildi" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erken teşhis hayat kurtarır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN