Omurga sağlığı için tehdit

Giriş Tarihi: 9.1.2015
Omurga sağlığı için tehdit

Memorial Antalya Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Kılınçoğlu, omurga yıpranmasına bağlı oluşan kireçlenme hakkında bilgi verdi

Kas, kemik, iskelet, eklemler ile vücudunuzu ayakta tutan omurga sisteminiz gün boyunca masa başında geçirdiğiniz saatler, aldığınız kilolar, vücudunuzu yorgun düşürmeniz ve stres nedeniyle ne kadar yıpranıyor? Memorial Antalya Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, omurga yıpranmasına bağlı oluşan kireçlenme ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

ÇOCUKLUK DÖNEMİ
Omurga sisteminin vücudu, birbiriyle devamlı iletişim halindeki kaslar sayesinde ayakta tuttuğunu belirten Op. Dr. Kılınçoğlu "Kemik iskelet, eklemler ve kaslardan oluşan bir omurga sisteminin sağlıklı ve dayanıklı olması için gerekli temeller insan hayatının ilk 10 yılında atılır. 10 yaşından sonra 14-15 yaşına kadar sürebilen hızlı büyüme döneminde, hormonların etkisiyle kemikler uzamaya, kemik kitlesi artmaya ve kaslar kalınlaşmaya başlar; bu dönemde oldukça şiddetli eklem ve kemik ağrıları görülebilir" dedi.

AĞRILARA DIKKAT!

Teknolojinin gelişimi, hareketsiz bir iş yaşantısını beraberinde getirdiğini vurgulayan Op. Dr. Kılınçoğlu "Özellikle günün 8 saatini masa başında geçiren ofis çalışanlarında hareketsizliğe bağlı; boyun, sırt ve bel ağrıları ortaya çıkmaktadır. Bu durum uzun süre devam ederse, hareketsizliğe bağlı olarak kaslarda, eklemlerde ve omurgada kireçlenmeler başlar. Oluşan bu kireçlenme daha sonra kalıcı omurilik ve sinir hasarlarına kadar gidebilir. Hareketsiz yaşantı, kilo artışı, yorgun bir vücut ve yoğun stres, omurgada kireçlenmeye sebep olur. Altı aydan uzun süren, aralıklı gelen, bacaklara veya kollara vuran, geçmeyen ağrılar, omurgada kireçlenme ve fıtığın habercisi olabilir. Ellili yaşlardan sonra kemik erimesi ve dejeneratif omurga hastalıkları daha da belirginleşir ve kimi zaman cerrahi tedavi gerektirebilir. Bunun tespiti ayrıntılı muayene ve gereğinde ileri tetkiklerle kolaylıkla yapılabilir" diye konuştu.

MİKRO CERRAHİ
Omurgada kireçlenme, omurilik ve sinir sıkışıklığı teşhisi konan hastalarda öncelikle risk faktörlerinin ortadan kaldırıldığını belirten Kılınçoğlu, "Daha sonrasında sırasıyla ilaç, istirahat ve fizik tedavi seçenekleri değerlendirilir. Bu seçenekler yanıt vermezse mikro cerrahi yöntemi ile yapılan sinir ve omuriliği rahatlatıcı operasyonlar ile başarılı ve hayat kalitesini artıcı sonuçlar elde edilebilir" dedi.

Omurga sağlığınız için bu önerilere kulak verin

Hem bedensel hem de zihinsel olarak kendinize dinlenecek zaman ayırın.
Dengeli ve doğal beslenmeye özen göstererek ideal kilonuzu koruyun.
Mümkün olduğunca bedenen ve zihnen hareketli olun.
Sigara kullanmayın.
Masa başında çalışıyorsanız, sık sık kısa molalar verin ve masa başı egzersizleri yapın.
Haftada üç gün yaklaşık 1 saat civarında yürüyüşler yapın ya da yüzme gibi düşük aktiviteli sporlar tercih edin. Bu tür aktivitelere istikrarlı olarak devam etmenizin önemli olduğunu unutmayın.
Kısa mesafelerde asansör ve araba kullanmayın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Omurga sağlığı için tehdit
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN