Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Medikal sektöründe Türk kadını başarısı

Antalya Serbest Bölge'de faaliyet gösteren medikal firmalarında çalışan bin 450 işçinin yüzde 85'i kadınlardan oluşuyor. Daha titiz olan Türk kadının başarısı yatırımı da artırdı

Giriş Tarihi: 11.1.2015
Medikal sektöründe Türk kadını başarısı
Antalya Serbest Bölge'de (ASB) faaliyet gösteren medikal cihaz üretim firmalarında çalışan kadınların başarısı ses getirmeye başladı. Bölgede faaliyet gösteren firmalarda çalışan bin 450 işçinin yüzde 85'ini kadınların oluşturması dikkat çekiyor. Kadınların sektörde başarı göstermesi üzerine firmalar yatırım ve üretim kapasitelerini artırma kararı aldı.

EKONOMİYE KATKI

Türkiye ile birlikte İtalya, Çin, Sırbistan, Makedonya'da fabrikası bulunan Almanların dünyaca ünlü Fresenius Medikal firmasında ise 910 kişiden 850'si kadın. Firma çalışanlarının yüzde 95'i kadınlardan oluşuyor. ASB'deki firmada üretilen ve diyaliz makinelerinde kullanılan kan setinde Antalyalı kadınların ürettiği ürünler 90 ülkeye ihraç ediliyor. Firmanın üretiminin yüzde 40'ı da Antalya'da gerçekleştiriliyor. Bu üretim sayesinde firmanın yıllık ticaret hacmi 130 milyon dolara ulaştı.

YATIRIM ARTIRILACAK

Bant üretiminde el işinin ve hızın önemli olduğunu belirten Firma Müdürü Cem Günaltay, tesislerinde üniversite ve lise mezunu ile ev kadınlarının istihdam edildiğini söyledi. İşe başvurularında kadınlar için önce el becerisi testi yapıldığını belirten Günaltay, "İşe aldığımız kadınları ilk önce bir aylık eğitimden geçiriyoruz. Kadınlar hijyen anlamında daha titiz davranıyor ve el becerileri bu işe daha yatkın. Kaliteli üretim ve 3 vardiya halinde çalışan Türk kadınları, diğer üretim yapılan ülkelere göre daha başarılı. Bu sayede firmamız Antalya'da yatırımlarını artırma kararı aldı" dedi.

TERCİH EDİLİYORLAR
Firmanın Kalite Güvence Sorumluluğu da bir Türk kadınına emanet. Kalite Güvence Sorumlusu Esra Pekcan, "Türk kadını olarak yapamayacağımız iş yok. Bu nedenle bizim firma olarak tercihimiz her zaman Türk kadınından yana" ifadelerini kullandı. Antalya Serbest Bölge Müdürü Zeki Gürses de, bölgede 4 medikal firmasının 1450 çalışanının yüzde 85'inin kadın olduğunu anlattı.

TÜRK KADINI DAHA TİTİZ

FİRMA Müdürü Cem Günaltay, Türk kadınlarının dikkatli çalışması nedeniyle kaliteli ve daha fazla ürün ürettiklerini de söyledi. Türk kadınlarının diğer ülke kadınlarına göre çok daha titiz çalıştığını da belirten Cem Günaltay, "Bu nedenle fabrikamız diğer ülkelerdeki fabrikalarına göre çok başarılı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Medikal sektöründe Türk kadını başarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN