Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp krizinde gençler daha şanssız

Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Hüseyin Onur Şahin, kalp hastalıkları ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 30.1.2015
Kalp krizinde gençler daha şanssız
Kalp hastalıkları, dünyada en önemli sağlık sorunlarının başında geliyor. Türkiye'de kalp krizi geçirenlerin ortalama yaşı 35-65 arasında değişiyor. En büyük sorun ise genç nüfusta yaşanıyor. Gençlerde damar gelişimi tamamlanmadığı için kalp krizi doğrudan hayati kayıplara neden olabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Hüseyin Onur Şahin, kalp hastalıkları ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

KÖPRÜ DAMARLAR KURTARIYOR

Gençlerin, yaşlılara kıyasla kalp krizi konusunda daha şansız durumda olduğunu belirten Uz.Dr. Şahin, "Çünkü yaşlandıkça damarlar arasında 'Köprü damarları' oluşmaktadır. Bu durumda kalp, herhangi bir damar tıkanmasında diğer damardan kan alarak beslenmeye devam edebilmektedir. Gençlerde böyle bir yapı oluşmadığı için krize hazırlıksız olan kalp, aniden durup, ölüme sebep verebilmektedir. Kişiyi hayatta bırakan bu ortamlar ise 50 yaş��ndan sonra gelişmektedir. Gençler arasında kalp krizine neden olan bir başka etmen de uyuşturucu kullanımıdır. Ayrıca sigara, alkol ve bazı asitli içecekler de kalp sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir" dedi.

NEFES DARALIYORSA..

10 yaş ve sonrasında öğrencilerin beden eğitimi derslerinde ani kalp ölümü nedeniyle hayatını kaybedildiklerini belirten Şahin "Ailesel faktörler önemli rol oynamaktadır. Yapısal kalp, kalp ritim bozuklukları ve kalp kası hastalıkları olan bir ailede ani ölüm oranı yüzde 30'dur. Bu tür ölümlerin nedeni kalp krizi değil, aşırı adrenalin deşarjı nedeniyle ortaya çıkan ritim bozukluklarıdır. Bunu önceden öngörmek mümkün olmasa da çocukların küçük yaşlardaki şikayetlerinin dikkate alınması gerekir. Nefes daralması ve çarpıntı şikayeti olan çocuklar hemen doktora götürülmelidir"

REKABET İÇEREN SPORLAR
Ani sporcu ölümlerinin yüzde 70-80'inin kalp krizi kaynaklı olduğunu vurgulayan Şahin, "Krizi tetikleyen stres faktörüdür. Kalp duvarında oluşan kolesterol içeriği yoğun plaklar, strese bağlı olarak yırtılır. Rekabet sporları yapan sporcularda adrenalin yükselir ve bunun içine bazı ilaç kullanımları da girince plaklar yırtılır. Bu plak yırtıkları pıhtılaşarak aniden damarların tıkanmasına neden olur. Futbol, basketbol gibi rekabet gerektiren sporlar genç sporcular için çok daha fazla risk taşımaktadır" dedi.

KONTROLLER İHMAL EDİLMEMELİ
Kalp krizini önceden teşhis edebilmenin bir yolu bulunmadığını açıklayan Şahin, "Sporcuların sahada kaybedilmemesi için ayrıntılı tetkikler titiz bir şekilde yapılmalıdır. Özellikle rekabet gerektiren sporlarla uğraşanlar, yıllık olarak tüm kan tahlillerini, ekokardiyografi ve efor testlerini yaptırmalıdır. Birinci derecede yakınlarında ani ölüm hikayesi bulunanlar, kalp kasında kalınlaşma oluşmuş sporcular, kas hastalığı olanlar ise üst tetkiklere yönlendirilmelidir" dedi.

HALI SAHA TEHLİKESİ
Arkadaşlar arasında oynanan halı saha maçlarının da ani ölüm riski taşıdığına işaret eden Şahin, "Bu durum oyuncuların profesyonel olmamasından kaynaklanmaktadır. Haftada bir kez halı sahada maç oynayan amatör sporcular yeterli kondisyona sahip değildir. Düzenli spor yapmadıkları ve hareketsiz yaşadıkları için de haftada bir yapılan maç ile yüksek adrenalin deşarjı yaşanmakta, bu da beraberinde kalp krizini getirmektedir. Topluluk psikolojisi ile seyredilen maçlar da zarar verebilmektedir. Kişi tek başına maç seyrederken yaşamadığı stresi, topluluk psikolojisi ile kat kat yaşayabilmektedir. Bu tür kalabalık ile seyredilen maç ortamlarında kalp krizi geçirme riski çok daha fazladır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp krizinde gençler daha şanssız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN