Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğu garajı yeniden doğuyor

Antalya kent merkezinin en büyük sorunlu alanı Doğu Garajı, Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanacak proje ile cazibe merkezi haline gelecek

Giriş Tarihi: 31.1.2015
Doğu garajı yeniden doğuyor
Antalya'nın en büyük çukuru, kentin yeni cazibe merkezi oluyor. Kazı çalışmaları sırasında tarih öncesi çağlara ait mezarların bulunması nedeniyle yapımına ara verilen Doğu Garajı projesine son şekli verildi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, alana uygulanacak projenin detaylarını ASAT Konferans Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

5 YIL REKLAM ARASI

Belediye başkanlığının ilk döneminde söz konusu alanda gerekli çalışmaların başlatıldığını hatırlatan Türel, "Bu proje 10 yıllık çalışmanın bir ürünü. Gerçi bu 10 yılın 5 yılı reklam arasına gitti. Görev süremizin hemen ardından proje bıraktığımız yerde kaldı. İhalesi de yapılmış olmasına rağmen devam ettirilmedi. Çeşitli söylemlerle adeta kaderine terk edildi. Biz göreve gelirken 'Nerede kalmıştık' demiştik. Göreve gelir gelmez çok hızlı bir çalışma yapıp projeye son şeklini verdik" dedi.

NEKROPOL DEĞER KATTI

O dönem başlatılan çalışmalarda geleneksel çarşı kültürünün ön planda tutulduğunu hatırlatan Türel, "Çalışmalar sırasında hiç beklemediğimiz çok farklı şeylerle karşılaştık. Hafriyat için kazı yapıldıkça tarihi mezarlar ortaya çıktı. Kente yeni bir cazibe merkezi kazandırmak için başlattığımız çalışmalar sırasında karşımıza bambaşka bir heyecan çıktı. Burada petrol bulmuş kadar sevindim. Orada bir nekropol çıkması projeyi bir kat daha değerlendirdi" şeklinde konuştu.

ESNAF MAĞDUR OLMAYACAK
Çarşı yıkılmadan önce burada faaliyet gösteren hiçbir esnafın haksızlığa uğramayacağına dikkat çeken Türel, "Buradan kendi rızası ile ayrılan çarşı esnafımıza verdiğimiz sözlerin arkasındayız. İnşaat tamamlanınca esnaf kardeşlerimiz buraya taşınacak. Fakat eskisi gibi çağdaşlıktan uzak bir çarşı anlayışı değil daha modern bir yapıyı uygulayacağız" ifadelerini kullandı. Başkan Türel ayrıca İsmail Baha Sürelsan Konservatuarı ile Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu'nun (ABT) buraya taşınacağını ifade etti.

PROJENİN DETAYLARI

Doğu Garajı'na uygulanacak projenin mimarı Emre Erkal detaylar hakkında bilgi vererek n, "Nekropol alanı için Kültür Bakanlığı'ndan özel izin alınarak buluntuların çıkarıldığı yerde izlenebilmesine imkan sağlandı. Çatısı çevreye uyumlu olması için yeşil örtü ile kaplanacak. Yer altında 700 araçlık bir otopark yapılacak. Pazar yeri ve çarşı için yaklaşık 200 adet dükkan olacak" diye konuştu. Konservatuar ve ABT'nin çarşıya taşınması nedeniyle projeye 700 kişilik bir konser ve tiyatro salonu dahil edildiğini aktaran Erkal, tesiste aynı zamanda restoran, mağaza, sergi galerisi ve çeşitli sosyal donatı alanlarının olacağını söyledi.

NEKROPOL NİSAN'DA BAŞLIYOR

Söz konusu nekropolün Antalya'nın tarihini bin yıl geriye götürdüğünü anlatan Türel, uygulama projelerinin Nisan ayı içerisinde bitirileceğini, aynı zaman diliminde nekropol alanında inşaat çalışmalarının başlayacağını bildirdi. Çarşı projelerinin bitirilmesinin hemen ardından yapım çalışmalarına başlanacağını müjdeleyen Türel, gerekli ihalenin Haziran ayında yapılabileceğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu garajı yeniden doğuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN