Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Annesinin karaciğeriyle hayata yeniden tutundu

Giriş Tarihi: 4.2.2015
Annesinin karaciğeriyle hayata yeniden tutundu

Doğuştan 'Akçaağaç Şurubu' hastası olan 1 yaşındaki Muhammed Aktürk annesinden nakledilen karaciğerle sağlıklı bir yaşama merhaba dedi

Erzurum'da yaşayan Reyhan- Tolgay Aktürk çiftinin 3 çocuklarından en küçüğü olan Muhammed yakalandığı amansız hastalığından karaciğer nakli ile kurtuldu. 'Akçaağaç Şurubu Hastalığı' diye bilinen aminoasit metabolizma hastalığıyla doğan Muhammed bebek Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde annesi Reyhan Aktürk'ten nakledilen karaciğer ile sağlığına kavuştu. Minik Muhammed, ilk kez birinci doğumgününde normal mama ile beslenebildi.

FAZLA YAŞAMAZ DENDİ

AÜ Hastanesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayhan Dinçkan bu hastaların tedavi edilmemesi halinde uzun yaşama şanslarının düşük olduğunu belirterek, "Bu tür hastalar gelişmiş ülkelerde özel gıdalarla hayatlarını sürdürüyor. Gelişmemiş ülkelerde bu hastaların hiç biri yaşamıyor" dedi. Daha önce Türkiye'nin bu hastalık nedeniyle yapılan ilk karaciğer naklinin (Baran Ayaz) başarılı olmasını takiben Muhammed bebeğin de iyileşmesinin bu hastalık için nakil sonuçlarını umutla bekleyen aileleri heyecanlandırdığını vurgulayan Dinçkan, "Sonuçlarının iyi olması halinde Akçaağaç Şurubu Hastalığı olan ve enzim aktivitesi sıfıra yakın çocuklarımıza nakil yapmayı daha da fazla önerebileceğiz" dedi.

OĞLUM YENİDEN DOĞDU

Anne Reyhan Aktürk ise özellikle yurt dışından getirttikleri mamaların maliyetinin çok fazla olduğunu ve maddi imkanı olmayan birisinin bu mamaları getirtmesinin imkansız olduğunu söyledi. Ayhan Dinçkan'ın daha önce bu hastalığı taşıyan 3 yaşındaki Baran bebeğe karaciğer nakli yaptığını basından okuyunca koşarak Antalya'ya geldiklerini belirten Aktürk, "Oğlum yeniden sağlığına kavuştu. 1 yıl aradan sonra ilk kez yüzümüz güldü" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Annesinin karaciğeriyle hayata yeniden tutundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN