Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Destek paketi moral verdi

Giriş Tarihi: 5.2.2015
Destek paketi moral verdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı turizme destek paketi, sektör temsilcileri tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Rusya ve İran'daki ekonomik sıkıntılar nedeniyle turizmde yaşanacak olası düşüşü engellemek için açıkladığı destek paketi Antalya'daki sektör temsilcileri tarafından sevinçle karşılandı. Başbakan Davutoğlu'nun, Rusya ve çevresindeki ülkeler ile İran'dan gelecek uçaklara 6 bin dolar yakıt desteğinin yanında seyahat acentelerine kredi imkanı sağlayacak Hazine desteği verileceğini açıklaması, turizmcilerin yüzünü güldürdü. Sektör temsilcileri atılan adımın son derece olumlu olduğunu ve turizmin bir devlet politikası haline dönüşmesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti. Turizmciler verilen destekle devleti de arkalarında hissettiklerini açıkladı.

OLUMLU BİR GELİŞME

Atılan adımın son derece olumlu bir gelişme olduğunu belirten Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, "Çözüm odaklı bir adım atılması çok önemli. Kredi desteğinin sağlanması da çok olumlu bir adım. Tur operatörlerinin ayakta kalmasını, daha rahat hareket etmesini sağlayacak çok olumlu bir gelişme. Sayın Davutoğlu'nun açıkladığı destekler bizim daha önce kendilerine sunmuş olduğumuz öneriler içerisinde yer alıyordu. Yakıt desteğinin 2 ay verileceği açıklandı. Biz bu desteğin sezona yayılmasının daha iyi bir netice vereceğini düşünüyoruz" dedi.

DOĞRU BİR BAŞLANGIÇ
Rus pazarındaki düşüşün yüzde 35 seviyesine ulaştığını açıklayan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak "Oradaki sıkıntıyı görüp böyle bir tedbirin açıklanması çok önemli bir gelişme. 2 ay boyunca yakıt desteği verilmesi çok doğru ve çok güzel bir başlangıç. Turizmin bir devlet politikası haline gelmesi son derece önemli. 2 aylık süre bittiğinde bu desteğin yaz aylarında da devam ettirilmesi ve benzer tedbirlerin uygulanması çok olumlu sonuçlar doğuracaktır. Bunun dışında tanıtım desteği de verilmesi gerekiyor. Ayrıca her Rus vatandaşının cebinde BDT ülkelerinde geçerli pasaportları bulunuyor. Rusların bu pasaportlar ile Türkiye'ye girişlerini sağlamak turizme önemli katkılar sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

DEVLET SEKTÖRÜN ARKASINDA
Turizmcilerin devletin desteğini arkasında hissetmesinin sektöre güç kazandıracağını aktaran Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kerim Çavuşoğlu, "Sıkıntılı süreci aşmak için Hükümet'in turizme sahip çıkması her şeyden önce çok güzel bir şey. Bizlerin yurt dışında çalışıyorken 'Arkamızda devlet var' diyebilmesi gerçekten çok önemli bir şey. Yıllardır devletin bir turizm politikası olması gerektiğini söylüyoruz. Bunun hayata geçtiğini görmekten son derece memnunuz. Fakat desteğin 2 ay değil tüm sezon boyunca sürmesini temenni ediyoruz. Ayrıca yakıt desteğinin yanı sıra turizmin diğer kolları için de bu tür destekler uygulanması sektörü daha da ilerilere götürür" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Destek paketi moral verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN