Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayiden gelen umut

Giriş Tarihi: 5.2.2015
Sanayiden gelen umut

'Crigler najar' hastalığına yakalanan 3 aylık Poyraz, hastanede yer olmadığı için sanayide yaptırılan fototerapi cihazıyla evinde sağlık bulmaya çalışıyor

Antalya'nın Ermenek Mahallesi'nde oturan üç çocuklu Servet- Zeliha Ergün çiftinin 3 aylık bebekleri Poyraz, dünyada sadece 202 kişide görülen genetik 'Mavi ışık hastalığı' ile mücadele ediyor.

İLK ÇOCUĞU KURTULDU
Şu an 16 yaşında olan kızı Hilal'in de bebekken aynı hastalığı geçirdiğini, annesinden alınan karaciğer ile sağlığına kavuştuğunu anlatan Servet Ergün, "Poyraz'da da aynı hastalık meydana geldi. Karaciğer nakli olursa, kurtulabilecek" diye konuştu. Ergün, "Poyraz sarılığı yüksek olduğu için tedaviye başlandı. Yatışı yapılamadı. 'Yerimiz yok' dediler. Özel bir hastaneye götürüp ışık tedavisi olmasını sağladım. Orada bir gecelik tedavi için 380 TL ödedim. Maddi gücüm olmadığı için eve getirdim" dedi.

SANAYİDE YAPTIRDI

Sanayide fototerapi cihazının bir benzerini yaptırdığını aktaran Servet Ergün, "Bu cihazın bir benzerini üniversite hastanesinde görmüştüm. O zaman resimlerini çekmiştim. Medikalcilerle görüştüm, internetten araştırdım. Işığın hangi hızda ve hangi dalga boyutunda olması gerektiğini öğrendim. Sanayideki arkadaşım aynısını yapıp bana getirdi. Fototerapi cihazı, bana 550 liraya mal oldu. Bunun orijinali 10 bin TL. Fakat ev ortamının sağlıksız olduğunu düşünüyorum. Çocuğum bu ortamda tedavi olamaz. Sosyal güvencem var, fakat hastanelerde yer yok. Çocuğumun ağlamaktan göbeğinde fıtık oluştu. Bu görünen hasar. Eğer sarılık ve yüksek ateş nedeniyle beyninde ya da iç organlarında bir hasar olursa bunun hesabını kimden soracağım, bilemiyorum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayiden gelen umut
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN