Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hamilelikte apandisit ve safra kesesi şikayetleri

Memorial Sağlık Grubu Antalya Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gürkan hamilelik döneminde yapılması gereken apandisit ve safra kesesi ameliyatları hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 6.2.2015
Hamilelikte apandisit ve safra kesesi şikayetleri
Bulantı, kusma, karında meydana gelen kramplar… Hamilelikte sıklıkla yaşanan bu sorunlar, patlamak üzere olan bir apandisitin ya da safra kesesinde bir taşın göstergesi olabilir. Hamilelikte ortaya çıkan şikayetler apandisit patlaması ya da safra kesesi iltihabı belirtileri ile karıştırılabilir. Çünkü bu sorunlar en çok şişkinlik, bulantı ve kusma gibi hamilelik şikayetleri ile kendini gösterebilir. Hamilelikte acil ameliyat gerektiren bu sorunlar ise anne ve bebeğe zarar vermeden kapalı ameliyatla çözülebilir. Memorial Sağlık Grubu Antalya Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan hamilelik döneminde yapılması gereken apandisit ve safra kesesi ameliyatları hakkında bilgi verdi.

APANDİSİT KRİZİNE BENZER

Anne adaylarının hamileliğin her döneminde yaşayabileceği bulantı, kusma, karın bölgesindeki kramp ve gaz sorunlarının gerçekte bir apandisit patlaması ya da krizine işaret edebileceği uyarısında bulunan Prof. Dr. Gürkan, "Özellikle ağrı, aksi ispatlanana kadar apandisit gibi düşünülür ve hasta bu yönde takip edilir. Apandisitten sonra hamilelik döneminde en çok ameliyat gerektiren sağlık sorunu safra kesesi taşları ve iltihaplarıdır. Bunda da; batma ve sancı ile birlikte muayenede bazen safra kesesi ele gelmektedir" dedi.

APANDİSİTİN TANISI ÇOK ZOR

Hamilelikte apandisitin tanısını koymanın zor olduğunu belirten Gürkan, "Çünkü ileri görüntüleme aşamaları olan tomografi anne ve bebeğe vereceği zarardan ötürü kullanılamamaktadır. Bu nedenle hamilelikte apandisit tanısı için yalnızca ultrason tercih edilir. Ancak onu kullanırken de rahmin büyümesi ile birlikte apandistin yerinin değişmesi ve bazen de kalınbağırsağın altına girmesi, çoğu zaman tanıyı zorlaştırır. Hastanın ağrısı, bulantı, kusma, kanda iltihabın yükselmesi gibi belirtiler doktor için belirleyicidir. Ancak doğru tanının konulmasında öne çıkan; tecrübe ve hekimin klinik bilgisidir. El muayenesi ile birlikte, geçmiş vakaların üzerinden gidilerek vakayı o yönde değerlendirmekle sonuca ulaşılır" diye konuştu.

AMELİYATTA SAKINCA YOK!

Hamileliğin başından son aylarına kadar gerekli önemler alınarak operasyon yapılabileceğini duyuran Gürkan, "Ancak hamileliğin ilk aylarında düşük riski artar; ayrıca hamileliğin ileri dönemlerinde rahme dokunmamak ve ona bir uyaran vermemek gibi noktalara özellikle dikkat edilir. Çünkü böyle bir durumda erken doğum riski de ortaya çıkabilir. Kapalı ameliyat (Laparoskopi) ise karbondioksitle şişirilen karında yaratılan boşluğa 3-4 adet küçük kesi yapılarak gerçekleştirilir. Operasyon 4 ila 6. aylarda yapılabilir" diye konuştu.

NORMAL DOĞUM

Hamilelerin, ameliyat sonrası genel cerrahi ve kadın doğum uzmanları tarafından takibinin önemine değinen Gürkan, "Bu hastalar normal doğum da yapabilir. Ameliyat olmuş hamilelere mutlaka sezaryen önerilmez. Ancak hastanın yarası ıkınmadan dolayı önemli bir sorun çıkaracaksa sezaryen yaptırmaları uygun olacaktır" dedi.

ANNE VE BEBEK İÇİN RİSKLİ
Apandisit patlaması fark edildiğinde karın içi enfeksiyon sorunlarının ortaya çıkabileceğini vurgulayan Gürkan, "Apandisit patlaması ve karın içi enfeksiyon nedeniyle çocuk ölümleri ve annenin de ciddi oranda yaşamını tehdit edebilen durumlar ortaya çıkabilir. Bu vakalarda o bölgenin iyi bir şekilde temizlenerek çocuk için zararlı olmayacak antibiyotik tedavisi ile müdahalede bulunulması gerekir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamilelikte apandisit ve safra kesesi şikayetleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN