Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yönetim değişti ölümler azaldı

Akaydın döneminde 965 hayvanın ötanazi ile uyutulduğu Hayvan Bakımevi'nde, yönetim değişikliği sevimli dostları ölümden kurtardı

Giriş Tarihi: 6.2.2015
Yönetim değişti ölümler azaldı
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde yönetimin değişmesi, sokak hayvanlarını da yaşama bağladı. Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın döneminde Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi'nde yaşanan aşırı miktardaki sahipsiz hayvan ölümleri de sona erdi. Belediyedeki yönetim değişikliğiyle birlikte resmi kayıtlarda yapılan incelemede Akaydın döneminde 965 hayvana ötanazi yapıldığı ortaya çıkmıştı. Ortaya çıkan rakamlar hayvanseverler tarafından tepkiyle karşılanmış, hayvan hakları savunucuları eylemler düzenleyerek uygulamayı protesto etmişti.

SADECE 25 ÖTANAZİ YAPILDI

Akaydın, barınakta mevzuatlara uygun hareket edildiğini ve rakamların çarpıtıldığını iddia etse de 30 Mart yerel seçimlerinden sonra hayvan ölümlerinde büyük bir düşüş yaşanması iddiaları çürüttü. Akaydın'ın görevi bırakmasının ardından barınakta sadece 2 kedi ve 23 köpeğe zorunlu ötanazi uygulandığı açıklandı. Önceki dönemde son 2 yılda 375 hayvana ötanazi uygulanması sevimli dostların katledildiği tezini doğrulamış oldu.

CİDDİ ÇALIŞMA SAYESİNDE

Barınakta hayvan ölümlerinin azalmasının nedenini değerlendiren Türkiye Hayvanları Koruma Derneği Antalya Şube Başkanı Sevda Kıraç, artık tedavilerin daha dikkatli yapıldığını söyledi. Kıraç, "Menderes Türel Başkanımızın eşi Ebru Hanım son derece önem verdiği barınağı sık sık ziyaret ediyor. Dolayısıyla barınakta işler biraz daha yoluna girdi. Sahiplendirme kampanyası ile hayvan sayısı da azaldı. Bir karantina süreci geçirildi" dedi.

ÖTANAZİ YAPILABİLİR
Daha önce hayvan sayısı çok olduğu için daha fazla ölüm yaşandığını ve ötanazi yapıldığını anlatan Kıraç, "Ötanazi yapılmaz diye bir şey yok. Hiçbir çaresi kalmamış, iyileşmeyecek, kurtulamayacak hayvana yapılır. 'Bu hayvan beni ısırdı' diyerek hayvan uyutulmaz" diye konuştu. Artık daha ciddi çalışma yapıldığına dikkat çeken Kıraç, "Barınak artık daha düzenli ve daha temiz. Barınağı iki günde bir ziyaret ediyorum ve gelinen noktadan memnunum. Eskiye oranla daha ciddi çalışma yapılıyor. Ayrıca mamaların kalitesi arttırıldı. Artık hayvanlar daha düzenli ve daha kaliteli bir şekilde besleniyor. Ölüm oranının düşüşünde beslenme şartlarının iyileşmesi de önemli bir etken" ifadelerini kullandı.

2 YILDA 1757 ÖLÜM YAŞANDI

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü'nün verilerine göre Kepezaltı Sahipsiz Hayvan Bakımevi'nde 2012 yılında 57 kedi ve 149 köpeğe ötanazi uygulandığı, 1 yıl içerisinde ise toplam 885 hayvanın öldüğü belirlendi. 2013 yılında da benzer uygulamaların yapıldığı barınakta 61 kedi ve 110 köpek ötanazi ile uyutulmuş bir yılda toplam 872 hayvan çeşitli nedenlerden dolayı can vermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yönetim değişti ölümler azaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN