Bilime kadın katkısı

Giriş Tarihi: 10.2.2015
Bilime kadın katkısı

Kadın mimar ve mühendisler bir araya gelerek çocuk ve gençleri bilimsel çalışmalara yönlendirmek için özel bir çalışma başlattı

Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Antalya İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Kadın Komisyonu, çocukları, gençleri bilimsel çalışmalar yapmaya yönlendirmek amacıyla bir proje geliştirdi. Türkiye'ye örnek olacak proje, EXPO 2016 etkinlikleri kapsamında hayata geçirilecek.

KADINLARIN BULUŞMASI
'
Antalya Bilimle Buluşuyor' adlı projede, farklı odalardan kadın mimar ve mühendisler yer aldı. Nazike Özge Aksu'nun başkanlık yaptığı İKK Kadın Komisyonu'nda görev alan Tülay Koç, Çiğdem Işıkyüre, Ufuk Peker, Ayşen Hamamcıoğlu, Esra Günaydın, Yeliz Sevim, Yeşim Baştuğcu ve Hidayet Erşan bir araya gelerek kolları sıvadı.

KOMİSYON ÇÖZÜM ÜRETİYOR

Nazike Özge Aksu, "Komisyon üyeleri olarak, gelecek nesillerin şekillenmesinde annelerin rolü üzerine çalışırken, direkt çocuklara ulaşmayı ve onların minik dimağlarına birer mum ışığı yakmayı hedefledik. 6 ay süren çalışmamız sonunda, geleceğin bilim adamları olacak çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik olan bilim projemizi hazırladık" ifadelerini kullandı.

PROJEDE NELER VAR?
EXPO 2016 kapsamında hayata geçirilecek projede temel bilimler, temel mühendislik kavramının gösterileceği ve mühendisliği özendirecek düzenekler, simülatörler, dijital köprüler, aquaponik, hidroponik tarım, planetaryum, ekoloji, temiz enerji, balıklar ile bitkilerin birbirini beslediği, dışardan destek görmeden yaşam sağlayan sistem örnekleri gibi birimler yer alacak. Çocuklar, gençler dijital köprü üzerinde gezinti yaparken, Türkiye'nin eşsiz doğal ve tarihi zenginliklerini de izleyecek. Topraksız yüksek verimli üretim imkânı veren geliştirilmiş sistem örneği de bulunacak. Çocuklar, kubbe şeklinde sinema sisteminde uzayın derinliklerine yolculuk imkânı bulacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilime kadın katkısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN