Antalya yıllar sonra ilk 5'e girdi

Yerel seçimlerin ardından ilk kez yayınlanan En Başarılı Belediye Başkanları araştırmasına göre Antalya Büyükşehir Belediyesi uzun yıllardan sonra yeniden ilk 5'in içerisinde yer aldı

Giriş Tarihi: 12.2.2015
Antalya yıllar sonra ilk 5'e girdi
Türkiye'de seçim sonuçlarına ilişkin en doğru tahminlerde bulunan Andy-Ar Sosyal Araştırma Merkezi'nin 'En Başarılı Belediye Başkanları' araştırmasının Ocak ayı raporu yayınlandı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 16 Büyükşehir Belediye Başkanı'nın yarıştığı listenin 5'inci sırasında yer aldı. 2013 yılında hazırlanan bir önceki raporda eski Başkan Mustafa Akaydın, listenin son sırasındaydı.

İKİ FARKLI DEĞERLENDİRME
30 büyükşehir ve o şehirlerdeki ilçe belediye başkanlarının yerel seçimlerden bu güne uzanan performanslarına yönelik halkın düşüncelerini tespit etmek adına yapılan araştırma, 12 Aralık-15 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirildi. 27 bin 356 kişi ile görüşülerek hazırlanan raporda yeni büyükşehir olan 14 il ayrı bir değerlendirmeye tabi tutuldu.

YÜZDE 54,5 MEMNUN

Rapora göre 30 Mart yerel seçimlerinin ardından Antalya kent genelinde başlatılan hizmetlerin, halk tarafından büyük bir memnuniyet ile karşılandığı görüldü. Ankete katılanlara '30 Mart 2014 yerel seçimlerinden sonra geçen zamanı değerlendirecek olursanız, belediye hizmetlerinden memnun musunuz?' soruru yöneltildi. Antalya'da ankete katılanların yüzde 54.5'i memnunum derken, yüzde 31.6'sı memnun olmadığını, yüzde 6.6'sı kısmen memnun olduğunu, yüzde 7.3'ü ise fikri olmadığını beyan etti.

ORANLAR TERSİNE DÖNDÜ
Mustafa Akaydın'ın Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 2013 yılında yayınlanan raporda ise belediye hizmetlerinden memnun olmayanların oranı yüzde 54.1, memnunum diyenlerin oranı ise yüzde 32.5 seviyesindeydi. Başkan Türel'in ilk 10 aylık görev süresinde memnuniyet oranlarını tam tersine çevirdiği görülürken Antalya, 'En Başarılı Belediye Başkanları' sıralamasında uzun yıllar sonra ilk 5'te yer aldı. Akaydın, Yerel Yönetimler Performans Araştırması'nın Nisan 2012'de açıklanan raporunda 14'üncü, Kasım ayında açıklanan 2012'nin ikinci döneminde ise iki basamak gerileyerek sonuncu olmuştu. 2013 yılında yapılan ankette de Akaydın yine son sırada yer almıştı.

EN BÜYÜKLERİ GERİDE BIRAKTI
Rapora göre Başkan Türel, Türkiye'nin en büyük 3 ilinin belediye başkanlarını da geride bıraktı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş 6'ncı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek 8'inci, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun 10'uncu sırada yer aldığı listenin ilk sırasında Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya yıllar sonra ilk 5'e girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN