Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlığa dev yatırım

Antalya'da yapımı süren hastanelerin açılması ile bin 315 yeni hasta yatağı kazanılacak. Bin yataklı olarak planlanan şehir hastanesinin ise bin 500 yatağa çıkarılması planlanıyor

Giriş Tarihi: 13.2.2015
Sağlığa dev yatırım
Antalya genelinde yapımı devam eden hastane projeleri büyük ölçüde tamamlandı. 2015'te bitirilmesi planlanan 11 yatırım ile Antalya bin 315 yatak kapasiteli 9 yeni hastane ve 2 sağlık merkezi daha kazanacak. Antalya için bin yataklı olarak ihale edilmesi planlanan Şehir Hastanesi'nin ise bin 500 yatağa çıkarılması düşünülüyor. Bu yatırım da gerçekleşince Antalya'nın hasta yatağı açığı önemli ölçüde kapatılmış olacak.

KEPEZ'İN YARISI BİTTİ

300 yatak kapasiteli Kepez Devlet Hastanesi inşaatının yüzde 50'den fazlası tamamlandı. 64 milyon 275 bin lira ihale bedeli olan projenin 2015 sonunda açılması planlanıyor. Henüz yüzde 20'ye yakını inşa edilen 300 yataklı Antalya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ise 2016 yılında tamamlanacak. Projenin ihale bedeli 89 milyon lira. İnşaatı yüzde 50 tamamlanan 300 yataklı Alanya Devlet Hastanesi'nin Eylül sonunda hizmete açılması bekleniyor. 66 milyon 500 bin liraya mal olacak hastane ile Alanya'daki yatak sayısı 525'e çıkacak. 17 milyon 100 bin lira ihale bedeli ile yapımına 2013 Ağustos'ta başlanan 50 yataklı Elmalı Devlet Hastanesi'nin de yüzde 65'i tamamlandı. Hastane Mayıs sonunda bitirilecek.

GAZİPAŞA'YA 75 YENİ YATAK

Gazipaşa'da ise 75 yataklı Devlet Hastanesi'nin hizmete açılması ile ilçedeki yatak kapasitesi 140'a ulaşacak. 25 milyon 250 bin liraya ihale edilen hastanenin yüzde 75'i tamamlanırken, proje 2015'in ilk çeyreğinde hizmete açılacak. 2013 yılında yapımına başlanan Alanya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi de yüzde 55 oranında tamamlandı.

BAŞBAKAN AÇACAK
Öte yandan yapımı yeni tamamlanan yatırımların açılışı Pazar günü Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yapılacak. Başbakan Davutoğlu'nun açılışını yapacağı sağlık yatırımları; Manavgat Devlet Hastanesi'nin 100 yataklı ek binası, 100 yataklı Korkuteli Devlet Hastanesi ile 52'şer yataklı Kaş ve Kemer devlet hastaneleri ile Varsak'ta yapımı tamamlanan 10 ünitlik Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nden oluşuyor.

ÖZEL HASTANE KONFORU

Yapımı devam eden hastanelerin hizmete açılması ile birlikte sağlık hizmetlerinde önemli ölçüde bir iyileşme yaşanacağını belirten Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz, "Hastanelerimizin hasta kabulüne başlamasıyla hastanelere olan bakış açısı değişecek. Yeni hastanelerimizdeki teçhizat ve konfor özel hastanelerde dahi yok. Artık kamu hastaneleri özel hastanelerden daha kapsamlı bir hale geldi" dedi.

GÖÇ VE TURİZM UNUTULUYOR
Bin yataklı şehir hastanesinin bin 500 yatağa çıkarılması için çalışmaların sürdüğünü belirten Yılmaz, "Antalya'da şu an her 10 bin kişiye 11 yatak düşüyor. Yeni hastanelerle bu oran hızla düzelecek. Antalya her yıl 70 bin göç alan ve 10 milyondan fazla turist ağırlayan bir kent. Yatırım planlamaları yapılırken bu durum göz ardı edilebiliyor. Bizim bu durumu Ankara'ya iyi bir şekilde anlatmamız halinde yatırımların artacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlığa dev yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN