Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karın ağrısının nedeni soğuk değil taş olabilir

Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Doç. Dr. Mutlu Ateş, böbrek taşına karşı vücudun doğal açıklığını kullanarak uygulanan kırma yöntemi hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 20.2.2015
Karın ağrısının nedeni soğuk değil taş olabilir
Soğukların gelmesi ile üşütmeye bağlı olarak karın ağrıları kendini göstermeye başladı. Ayakları sıcak tutma, sıkı giyinme, beslenmeye dikkat etme gibi birkaç önlem ile karın ağrıları ile baş etmek mümkün. Ancak tüm bu önlemlere rağmen karın ağrılarınız devam ediyorsa, bunun nedeni soğuklar değil taş hastalığı olabilir. Şiddetli ağrı ile belirti veren böbrek taşları, artık vücutta herhangi bir ameliyat izi bırakmadan tedavi edilebiliyor. 'Fleksibl Üreterorenoskopi' yöntemi sayesinde, hastanın vücut bütünlüğü bozulmadan 3 santimetreye kadar tüm taşların cerrahisinde rahatlıkla uygulanabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Doç. Dr. Mutlu Ateş, vücutta hiç kesi yapılmasına gerek bırakmayan, 'vücudun doğal açıklığını' kullanarak uygulanan yöntem hakkında şu bilgileri verdi.

AĞRI VE BULANTI

Taş hastalığında ağrı genellikle boşluk olarak adlandırılan bölge olan kaburgaların altından başlayıp, sırta ve bazen kasıklar vuran bir şiddette kendini gösterir. Ağrı ile birlikte çoğunlukla bulantı ve bazen de kusma görülmektedir. Bazı hastalarda idrardan kan da gelebilir. İdrar yaparken yanma, sızlama, sık idrara çıkma, gece idrara çıkmak için uyanma, acil idrara çıkma, tuvalete gidince az idrar yapma ya da hiç idrar yapamama gibi idrar yolu şikayetleri olabilir.

KALINTI BIRAKILMAMALI

Böbrek taşının hastaya zarar vermeden basit bir yöntemle ve geride taş bırakılmadan alınması; ağrı ve diğer idrar şikayetlerinden kurtulmanın yanı sıra, iki nedenden dolayı önem taşımaktadır. Öncelikle taşın alınması, kronik taş hastalığı olduğu düşünülen hastalarda bir an önce metabolik değerlendirmeye başlanarak taş oluşumunun nedeninin belirlenmesi bakımından önemlidir. Böylece nedene yönelik diyet uygulamaları ya da ilaç tedavilerine başlanabilir. Geride taş bırakmadan tüm taşların bu cerrahi yöntem ile alınmasının diğer önemi ise; geride kalan ufak da olsa bir taş, zaten taş hastalığı için metabolik olarak risk altında olan hastada, bu taşın büyümesi, yeni kristallerin çökmesi ve yeniden taş oluşumuna yol açmasıdır.

EN UYGUN YÖNTEM

Alınması bu kadar önemli olan taşlar eğer 1.5-2 santimden küçük ise mevcut tedavi yöntemlerinden ESWL (dışarıdan ses dalgaları ile taş kırma) tedavisi ile her zaman başarılı sonuç alınamayabilir. ESWL tedavi süreci uzun ve ağrılı olması gibi bazı dezavantajlara sahiptir. Bu hastalar için PNL (ciltten girilerek kapalı yöntemle taş alma) tedavisi ise gereğinden fazla girişimsel bir tedavi olduğu için tercih edilmemektedir. Böbrek taşı hastalıklarının cerrahi tedavi yöntemlerinden biri olan 'Fleksibl Üreterorenoskopi' yöntemi ise günümüzde ESWL tedavisinin yetersiz, uzun süreçli ve ağrılı; PNL tedavisinin de gereğinden fazla hastaya ve böbreğe zarar vereceğinin düşünüldüğü durumlarda uygulanmaktadır.

DOĞAL AÇIKLIK KULLANILIR

'Fleksibl Üreterorenoskopi' yönteminde, ucunda dijital mikro kamera olan özel bir alet ile vücutta hiçbir kesi yapılmadan genel anestezi altında hastaların idrar deliğinden girilmekte, vücudun normal anatomik yapısı içerisinde kıvrılarak ilerlenmekte ve idrar kanallarını zorlamadan ve bu kanallara uyum sağlanarak böbreğin içine kadar ulaşılmaktadır. Taşlar kamerada gözle görülüp yine bu aletin içinden uzatılan ince lazer propları ile lazer teknolojisi kullanılarak kırılmakta ve yok edilmektedir. Bu sayede vücutta hiçbir kesi yapmadan yani vücut bütünlüğünü bozulmadan böbrek taşları tedavi edilebilmektedir. Doğal açıklık kullanılarak yapılan işlem sonrası hastalar 1 gün hastanede yatmakta, sonrasında ise 1-2 günlük ev istirahati ile normal yaşantısına geri dönebilmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karın ağrısının nedeni soğuk değil taş olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN