Toplu ulaşıma gizli denetim

Antalya'da sivil trafik polisleri her gün 3 farklı güzergahta toplu taşıma araçlarına binerek sürücüleri denetliyor. Uygulama ile ihlaller azaldı

Giriş Tarihi: 21.2.2015
Toplu ulaşıma gizli denetim
Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri toplu ulaşım araçlarındaki kural ihlallerini en aza indirmek için 2 yıldır aralıksız kentin dört bir yanına giden toplu ulaşım araçlarını sivil ekipler ile denetliyor.

HER GÜN ÜÇ EKİP

Trafik polisleri önceden belirlenen güzergahlardaki toplu ulaşım araçlarına kente yeni gelmiş vatandaş gibi biniyor. Şoförü rahat olarak görebileceği yere oturuyor. Hat boyunca yaptığı hataları tek tek tespit ediyor. Otobüs son durağa girerken aracı resmi ekipler karşılıyor. Sivil trafik polisinin güzergah boyunca tespit ettiği hatalar cezaya dönüştürülüyor. Güzergah sonunda araçlarındaki turist sandıkları kadının polis olduğunu öğrenen otobüs şoförleri de uygulamayı desteklediklerini beyan ediyor.

2013'TE 727 ARACA CEZA

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü görevlileri 2013 yılında başlatılan uygulama ile sivil polislerin yaptığı güzergah denetimlerinde kural ihlali yapan 727 toplu ulaşım aracına 1.2 milyon lira ceza kesildiğini bildirdi. 2014 yılında ise aynı uygulama çerçevesinde kural ihlali yapan 652 araca 1 milyon lira tutarında ceza kesildiği bildirildi. Toplu ulaşım araçlarındaki denetimin amacının sürücülere ceza kesmek olmadığını da belirten trafik yetkilileri, "Bu denetimlerdeki amaç, caydırıcılığını kullanarak sürücülerin kurallara uymasını sağlamak. 2013'te yapılan denetimler 2014'te meyvesini verdi. Bir yılda ceza kesilen araç sayısı 75 düştü. Bu yıl sürücüler çok daha dikkatli. Ancak denetimi sürdürüyoruz" dedi.

DURAKLARA PARK DENETİMİ

Otobüslere binen sivil trafik polisleri aynı zamanda duraklara hatalı park eden araçları da denetliyor. Trafik görevlileri kent merkezinde 2013 yılında duraklara hatalı park eden 4 bin 700 araca ceza kesildiğini. 2014 yılında ise bu rakamın 2 bin 100 olduğunu bildirdi. Trafik ekipleri bundan sonra taksilerin de aynı sistemle denetleneceğini bildirdi.

ANINDA MÜDAHALE EDİLİYOR

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri toplu ulaşım araçlarında trafik denetlemesi yaptıkları sırada meydana gelen her türlü asayiş olaylarına da anında müdahale ettiklerini söyledi. Bunun toplu ulaşım araçlarındaki insanlara güven verdiğini de belirten görevliler, "Araç içindeki insanlar bizlere teşekkür ediyor" diyerek yaşadıklarını anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toplu ulaşıma gizli denetim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN