Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kazan faciasında ihmaller zinciri

Antalya'da 5 kişinin ölümüne neden olan kazan patlamasıyla ilgili bilirkişi raporu ihmaller zincirini ortaya koydu. Savcı, 6 kişi için 3 yıldan 15 yıla kadar değişen hapis cezaları istedi

Giriş Tarihi: 22.2.2015
Kazan faciasında ihmaller zinciri
Antalya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir tekstil yıkama fabrikasında meydana gelen ve 5 kişinin öldüğü, 25 kişinin de yaralandığı patlamayla ilgili bilirkişi raporu ile iddianame tamamlandı. Hazırlanan bilirkişi raporu, olaydaki ihmaller zincirini ortaya koydu. Savcı da iddianamesinde biri asli 5'i tali kusurlu görülen 6 kişi hakkında 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep etti.

UZMANLAR HAZIRLADI

Olayla ilgili bilirkişi raporu İş Güvenliği Uzmanı Hasan İşçimen, Elektrik Mühendisi Ertan Yortanlıoğlu ve Makine Mühendisi Ahmet Korkmaz tarafından hazırlandı. Raporda, işyerinde kullanılan buhar kazanının arızalı olduğu, firma tarafından kazanın satın alındığı şirkete ihtarname çekilerek, arızanın teknik bir elemana tespit ettirildiği kaydedildi. Tespitin, fabrika çalışanlarından Mehmet Büyükdeniz tarafından yapıldığının belirtildiği raporda, bu çalışanın, susuz kaldığını anlamayarak buhar kazanının patlamasına sebep olduğu da bildirildi. Bilirkişi heyeti ayrıca, patlayan buhar kazanı için genel kullanım binalarına en az 20 metre mesafede olma, 20 metreden yakın yapılması gereken yerlerde de koruma duvarı yapılmış olma şartına uyulmadığını tespit etti.

MONTAJ HATALARI
İşyerinde koruma duvarı olmadığı gibi işletme ve montaj hataları da bulunduğunun kaydedildiği raporda, şu ifadelere yer verildi: "İlgili belediyenin ruhsat denetim müdürlüğü elemanları, yukarıdaki kurala uymadan işletme ruhsatı vermesi nedeniyle tali kusurludur. Kazancı belgesine sadece bir kişinin sahip olduğu ve diğer teknik personelin de kazancı belgesine sahip olması için gerekli eğitimleri alması önerilmiş, yine de diğer uygunsuzluk ise otomatik kontrol göstergelerinin akredite olmuş bir kuruluş tarafından kalibrasyonlarının yapılması önerilmiştir. Ancak bunlarla ilgili herhangi bir kalibrasyon belgesi bulunmadığından Uzun Dokuma ve Tekstil Sanayi AŞ sahibi Haluk Arıkan vekili Yakup Arıkan'ın asli kusurlu olduğu, fabrika çamaşırhane teknik işletme yöneticisi Ahmet Ergüven'in kazan makinelerinin kontrolünü gerekli işletme kurallarına göre yapmadığından, Mehmet Büyükdeniz ise eğitimini almadığı ve işletme yetkisine sahip olmadığından buhar kazanını işletmek ve müdahale etmekten, buhar kazanının susuz kalarak patlamasına sebep olduklarından eşit olarak tali kusurlu oldukları, işyerinin işletme sorumlusu olduğu beyan edilen şüpheli Selçuk Nadir Erdinç'in olay meydana geldiğinde yıllık izinde ve şehir dışında olduğu halde, yukarıda açıklanan işletme hatalarını düzeltmeden işletmeyi çalışmaya devam ettirmesi nedeniyle olayda tali kusurlu olduğu, öncelikle kazan imalatçı firmasının yapılan imalatlarda kaynak bağlantılarının kaynak teknoloji kurallarına uymaması ve ayıplı kaynak bağlantılarının olması nedeniyle imalatçı firma tali kusurludur."

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

Antalya Cumhuriyet Savcısı Cem Sağdıç iddianamesini hazırladı. Sağdıç, iddianamede 5 kişinin ölümüyle ilgili olarak fabrika sahibi Haluk Arıkan'ın vekili Yakup Arıkan'ı asli kusurlu olarak, İşletme Müdürü ve Sorumlusu Selçuk Nadir Erdinç, İşletme Yöneticisi Ahmet Ergüven, Kazan ve Makine Kontrolörü Mehmet Büyükdeniz, işyerinin İş Güvenliği Uzmanı Nezahat Kaya, Tes- San Ltd. Şti. yetkilisi ve patlayan kazanın üreticisi Galip Yarar hakkında da tali kusurlu olarak, "Taksirle bir veya birden fazla kişinin ölümü ile bir veya birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmak" suçundan 3 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. İddianame, 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

BEŞ İŞÇİ ÖLMÜŞTÜ
Antalya'da 1. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki endüstriyel yıkama fabrikasının buhar kazanında 19 Kasım 2014 tarihinde patlama meydana gelmişti. Fabrikanın bir bölümünde göçüğe neden olan patlamada Mediha Ünsal, Döndü Atik, Ali Çin, Yaşar Kapar ve Nurten Uyar isimli işçiler yaşamlarını yitirmiş, 25 işçi de yaralanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazan faciasında ihmaller zinciri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN