Antalya nefes alacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, eski İl Özel İdare binası, Yavuz Özcan Parkı ve Kadın Yarı'nı kapsayan alan için 'Antalya örnek bir yaşam alanına kavuşacak' dedi

Giriş Tarihi: 27.2.2015
Antalya nefes alacak
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yıkılan İl Özel İdare Binası alanı ile Yavuz Özcan Parkı'nı ve Kadın Yarı'nı kapsayan park inşaatını inceledi. Başkan Türel, 4 ayda tamamlanması hedeflenen proje için "Antalya örnek bir yaşam alanına kavuşacak. Bölgede ciddi rahatsızlığa neden olan güvenlik sorunları ortadan kalkacak. Antalya nefes alacak" dedi. Çalışmaları inceleyen Türel, park içinde bulunan Özürlüler İletişim Merkezi'nin yıkılıp yerine parka uygun olarak modern bir binanın yapılmasının talimatını verdi.

PARKTA NELER OLACAK

22 bin metrekarelik alanı kapsayan projede Eski İl Özel İdare alanında 'Çocuk ve Çiçek' teması işlenecek. Alanda 2 adet süs havuzu, 1 adet runner tip havuz bulunuyor. Pamuk Prenses ve 7 Cüceler'in bitki heykelleri (topiary), çiçek şelalesi ve oyun alanıyla park, özellikle çocuklar için cazip hale getiriliyor. Alanın Kadın Yarı'na bakan kısmında bulunan ahşap zemin kaplamalı seyir terası, vadinin içerisini yukarıdan seyir imkânı sağlayacak. Seyir terası üzerindeki asma-germe sistem gölgelikler, parka gelen ziyaretçilerin gölge bir alanda dinlenmeleri için tasarlandı. Park içerisindeki sert zeminlerde doğal taşlar ve doğal materyaller tercih ediliyor.

İÇİNDEN SU AKAN ÇİÇEKLİ PİYANO
Yavuz Özcan Parkı'nda ise 'Sanat ve Çiçek' teması tercih edildi. Parkta gerçek insan ölçüleriyle orantılı bitki heykellerinden oluşan küçük bir orkestra, piyano formunda süs havuzu ve çiçeklerle oluşturulmuş boya paleti formunda çiçek parteri bulunacak. Ayrıca çiçeklik haline getirilmiş piyano yerleştirilecek ve piyanonun içinden su akışı sağlanacak. Yavuz Özcan Park alanında da doğal taş kaplamalar süs havuzları ve oyun alanı tasarlandı.

KADIN YARI'NA PARKUR

Proje kapsamında; Kadın Yarı içerisinde çelik taşıyıcılı ahşap kaplama yürüyüş parkuruyla her iki parkın birbirine bağlantısı sağlanarak, parkı gezen vatandaşların vadiyi seyretmesi ve bu tarihi alanın atıl halden çıkarılarak turizme kazandırılması hedefleniyor. Yaklaşık 120 metre uzunluğundaki seyir parkuru İl Özel İdare alanından başlayacak, tarihi köprünün altından geçecek ve falezler boyunca devam ederek, hem vadi içerisinde hem de deniz tarafında seyir imkânı sağlayarak Yavuz Özcan Parkı'na bağlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya nefes alacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN