Kalp ameliyatlarında 'küçük kesi' dönemi

Giriş Tarihi: 27.2.2015
Kalp ameliyatlarında 'küçük kesi' dönemi

Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Tamer Bakalım, kalp ameliyatlarında kullanılan 'küçük kesi' yöntemi hakkında bilgi verdi

Tıp teknolojileri ameliyat süreci ve sonrasında hasta konforunu da her geçen gün arttırıyor. Kalp ameliyatlarında operasyon sonrası iz kalma korkusu tarihe karışıyor. Kalp ameliyatlarında; 'minimal invaziv' adı verilen 'küçük kesi' yöntemi tercih edildiğinde hastalar için kozmetik açıdan da büyük avantaj sağlanıyor. Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Tamer Bakalım, kalp ameliyatlarında kullanılan 'Küçük kesi' yöntemi hakkında bilgi verdi.

6 SANTİMLİK KESİ YETERLİ

Kalp ameliyatlarında da bir süredir uygulanmakta olan küçük kesi yönteminde, hastaya en az zararı vererek sağlığına kavuşturmanın amaçlandığını belirten Op. Dr. Bakalım, "Klasik yöntemlerle yapılan kalp ameliyatlarında, hastanın 'iman tahtası' olarak adlandırılan kemiği tamamen açılmaktayken; kalp kapak ameliyatlarının yanı sıra; tek damar by pass ameliyatlarında da kullanılabilen bu yöntemde, hasta göğsünde açılan ve sadece 6-7 santimlik bir büyüklükteki kesi ile sağlığına kavuşmaktadır" dedi. Op. Dr. Bakalım, küçük kesi yönteminin hastalığın niteliğine göre uygulandığını belirterek şunları kaydetti: "Eğer hastaya yapılacak işlem tek bir kapak tamiri veya tek bir damar için bypass ameliyatıyla sınırlıysa, ameliyat tek bir küçük kesiyle yapılabilir. Ancak hastanın kalbinde birden fazla kapağa veya damara müdahale etmek gerekiyorsa, çok sayıda küçük kesi yapmak yerine, göğsün boydan boya açılması söz konusu olabilir. Sadece işlemin yapılacağı alanı görmek yeterli olacağından, tüm kalbi görmenin gerekli olmadığı durumlarda, hasta için daha konforlu sonuçlar doğuran küçük kesi yöntemi tercih edilmektedir."

AMELİYAT KONFORU

Yöntemin, hasta açısından avantajlarına değinen Op. Dr. Bakalım, "Bu yöntemle uygulanan kalp ameliyatlarında, hastanın 3 gün gibi kısa bir süre içinde taburcu olabilmektedir. Özellikle yaşlı hastalarda, kemiğe daha az zarar verilen bir yöntem olduğu için, tercih sebebidir. Ayrıca özellikle bayanlarda estetik açıdan hastayı memnun eden sonuçlar alınabilmektedir. Ameliyat sonrası ağrıların daha az hissedilmesi, kemikte meydana gelen hasar daha az olduğundan, ameliyatın ardından hastanın daha rahat hareket edebiliyor olması, küçük kesi yöntemi için diğer tercih sebepleridir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp ameliyatlarında 'küçük kesi' dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN