Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mikro cerrahi ile ertesi gün ağrısız bir yaşam mümkün

Memorial Antalya Hastanesi'nden Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, bel fıtığından kurtulmayı sağlayacak tedavi yolları hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 27.2.2015
Mikro cerrahi ile ertesi gün ağrısız bir yaşam mümkün
Oturmak, ayakta durmak, yürümek hatta uyumak sağlıklı bir insan için basit sayılabilecek eylemler. Ancak bel fıtığı ağrısı çekenler için bu hareketleri rahat yapabilmek büyük bir özlem haline gelebilmektedir. Uzun zamandır devam eden bel fıtığı ağrılarına çözüm bulamamak ise kişilerin günden güne yaşam kalitelerini düşürerek psikolojilerini dahi bozabilmektedir. Memorial Antalya Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, bel fıtığından kurtulmayı sağlayacak tedavi yolları hakkında bilgi verdi.

BU AĞRI KADER DEĞİL

Uzun zaman tedavi görmelerine rağmen bu ağrılardan kurtulamayacağını anlayıp onunla yaşamaya çalışan birçok kişi bulunduğunu hatırlatan Op. Dr. Kılınçoğlu "Ancak bu rahatsızlıkla yaşamak kaderiniz değil. Mikrocerrahi artık tüm cerrahi alanlarda yaygın olarak kullanılmaya başlayan bir tekniktir. Bel fıtığı ameliyatlarında ilk amaç sinir üzerindeki baskıyı kaldırmaktır. Bugün bütün dünyada geçerli, en başarılı ve en az yan etkisi olan tedavi yöntemi mikrocerrahi (mikroskopik diskektomi) tekniğidir. Bu teknik sayesinde bel fıtığı ameliyatları yaklaşık iki santimlik bir kesiden yapılır. Kas ve kemik dokulara herhangi bir zarar verilmediğinden ameliyat sonrası 6. saatte ayağa kalkan hastanın erken dönemde bel ağrısı kaybolur" dedi.

AYNI GÜN TABURCU

Mikroskopik diskektomi yöntemi ile bel fıtığı operasyonundan sonra hastanın kısa bir süre içerisinde ayağa kaldırılarak aynı gün içinde taburcu edilebildiğini vurgulayan Op. Dr. Kılınçoğlu "Kas ve kemik dokularına zarar verilmediğinden bel fıtığı ameliyatlarından sonra ortaya çıkabilen instabilite (bel kayması) riski hemen hemen hiç yoktur" diye konuştu.

HER YAŞ GRUBUNA UYGUN
Bu operasyonda cerrahiye bağlı kan kaybı, enfeksiyon ve ameliyat sahasında oluşabilecek kan birikimi riskinin daha az olduğunu belirten Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu "Bu ameliyat, bel fıtığı şikayeti olup, ameliyat olması gereken uygun hastalarda güvenle kullanılabilen bir yöntemdir. Bunun için deneyimli ve gerekli eğitimleri almış cerrahlar tarafından her yaş grubuna uygulanabilmektedir. Örneğin yaşlı, diyabet ve hipertansiyon gibi kronik rahatsızlıkları olan hastalarda da ameliyat sonrası iyileşme süresinin çok kısa olması nedeniyle büyük bir avantaj sağlamaktadır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mikro cerrahi ile ertesi gün ağrısız bir yaşam mümkün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN