Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracat masaya yatırıldı

Yaş sebze meyve ihracatı yüksek sezonu öncesi paydaşlar BAİB tarafından düzenlenen toplantıda bir araya geldi

Giriş Tarihi: 12.3.2015
İhracat masaya yatırıldı
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), yaş sebze meyve ihracatında yüksek sezonun başlamasına sayılı günler kala, sektörün tüm paydaşlarını bir araya getiren toplantı düzenledi. Yaş sebze ve meyve ihracatıyla ilgili kamu ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda Batı Akdeniz'den gerçekleşen ihracat masaya yatırılırken, bölge ihracatının daha da gelişmesi için görüş ve öneriler ifade edildi.

BİYOLOJİK MÜCADELE

BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, toplantının açılış konuşmasında yaş sebze meyve ihracatında yoğun sezonun kısa süre sonra başlayacağına dikkat çekti. Yüksek sezonla bölgeden ihraç edilen yaş sebze meyve ürünlerinin daha da artacağına değinen BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, ihracatın ülke ekonomisi kadar üreticilere de katkı sağlayacağını ifade etti. Günümüzden 10-15 yıl önce yaş sebze meyve ihracatında en büyük sorununun zirai ilaç kalıntısı olduğunu belirten Satıcı, "Bu sorun geride kaldı. Zirai ilaç kalıntısı problemi en az seviyeye indi ve AB standartlarını yakaladık. Bundan sonra biyolojik mücadeleye ağırlık verilmeli dedi.

TEŞEKKÜR

Rusya krizine de değinen BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Satıcı, "1996 yılından bu yana birçok ekonomik kriz gördüm. Ama hiç biri Rusya'nın yaşadığı ekonomik kriz kadar etkili olmalı. Sektör çok zor durumda. İhracat azaldığı zaman ürün fiyatları yüzde 30-40 oranında düşüyor. İhracat arttığında ise tam tersi yaşanıyor. Rusya krizinin sektörümüzü daha fazla etkilememesi için bir dizi çalışma yapacağız. Bu çalışmaları önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağız ifadelerini kullandı.

İHRACAT İÇİN 7/24 MESAİ
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı ise 12 yıldır yaş sebze meyve ihracatı gerçekleştiren bölgelerde görev yaptığını açıklayarak, "İhracatın gerçekleşebilmesi adına gece saat 01.00'da imza attım. Atmaya da devam edeceğim. Yaş sebze meyve ihracatını yakından takip ediyorum. Arkadaşlarımız ihracatın gerçekleşebilmesi adına özveriyle çalışıyor. Bunu sürdürmemiz için 7/24 çalışmamız lazım" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracat masaya yatırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN