Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmde Rusya pazarı uyarısı

TÜROFED 2015 Turizm Raporu'na göre, Rus turist sayısında yüzde 25-30 oranında azalma yaşanacağı, tahmini kaybın ise yaklaşık 4,5 milyar dolar düzeyinde olabileceği belirtildi

Giriş Tarihi: 14.3.2015
Turizmde Rusya pazarı uyarısı
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) tarafından hazırlanan 2015 Turizm Raporu'na göre, geçen yıl Türkiye'yi en fazla ziyaret eden ülkeler sıralamasında her zamanki gibi ilk sırayı Almanya, ikinci sırayı Rusya aldı. Rusya'dan Türkiye'ye gelen turist sayısı bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 5 artarak 4,4 milyon kişi oldu.

TAHMİNİ KAYIP

Rus Rublesi'nin ABD Doları karşısındaki kaybının devam etmesinin Rus vatandaşların seyahat planlarını etkileyeceği ve Rusya'dan Türkiye'den gelecek turist sayısında yüzde 25-30 (yaklaşık 1,5 milyon kişi) bir azalmaya neden olacağı tahmin ediliyor. Raporda, bu düzeydeki bir daralmanın da yaklaşık 2 milyar liralık kayıp anlamına geldiği, yan sektörlerin etkileneceği varsayımıyla kaybın 4,5 milyar dolar düzeyine ulaşabileceği vurgulandı. Raporda, Rusya pazarından kaynaklanabilecek olumsuzlukların azaltılması için yeni pazar arayışlarının hızlandırılması gerektiği bildirildi. Uzakdoğu ve Afrika'da yeni pazar bulmanın zor olduğu ifade edilen raporda, "İsrail'le ilişkilerin düzelmesi, İran pazarına yapılacak reklam çalışmaları sayesinde Rusya pazarındaki kayıplar nispeten telafi edilebilir. Hindistan ve Çin pazarında daha agresif pazarlama çalışmasıyla bu pazarı genişletmek, Brezilya ve Arjantin bölgesinde tanıtımı yoğunlaştırmak, ayrıca yıllarca ihmal edilen iç pazara yoğunluk vermek de bu bağlamda önemlidir" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmde Rusya pazarı uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN