Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akaydın bizi kandırdı

Giriş Tarihi: 25.3.2015
Akaydın bizi kandırdı

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi eski Üyesi CHP'li Mustafa Karaman, eski Belediye Başkanı Akaydın'ı 100. Yıl Spor Kompleksi'ne ait mahkeme kararlarını saklamakla suçladı

Antalya'da tüm engellemelere rağmen yeniden hayata geçirilen 100. Yıl Spor Kompleksi'nin yapımı bitmeye yaklaştı ama eski projenin engellenmesiyle ilgili tartışma bir türlü bitmedi. Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li eski Meclis Üyesi Mustafa Karaman, eski Başkan Mustafa Akaydın'ın 100. Yıl Spor Kompleksi ile ilgili mahkeme kararlarını meclise getirmeyerek ve mahkemede belediye adına eksik savunma yaparak görevini kötüye kullandığını iddia etti.

ZARARI ÖDEYECEKLER

CHP'li Mustafa Akaydın döneminde iptal edilen 33 bin kişilik stat inşaatını kapsayan 100. Yıl Projesi nedeniyle Sayıştay'dan temyiz yolu açık olmak üzere 354 bin 965 TL kamu zararının oluştuğu kararının çıkması ile alevlenen tartışmalar Karaman'ın çıkışı ile yeni bir boyut kazandı. Sayıştay daha önce de 100. Yıl Projesi ile ilgili olarak 2010 yılında 4 milyon 960 bin 643 ve 2011 yılında 558 bin 119 TL'lik kamu zararı tespit etmişti. Bu iki kararda da temyiz süreci devam ederken Sayıştay, zararın imar değişikliğini onaylayan meclis üyelerinden müşterek tahsiline hükmetmişti. Bu karara göre Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ile 13 CHP'li belediye meclis üyesi ve dönemin Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım bu zararı ödeyecek isimler olarak ifade edilmişti. Uğratılan zararı ödemekle müteselsil kılınan meclis üyelerinden Mustafa Karaman, Akaydın ve dönemin Hukuk Müşaviri İlker Gedik tarafından kandırıldıklarını iddia ederek, iki isme karşı suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. Karaman, Akaydın ve Gedik'in meclisteki görevlerini kötüye kullandıklarını, meclisten bilgi ve belge saklayarak yüklenici firma lehine karar alınmasını sağladıklarını ve yüklenici firmayla işbirliği yaparak kamunun zarara uğratıldığını öne sürdü. Akaydın ve Gedik'i yüklenici firmaya para ödemenin yasal çerçevesini hazırlamakla itham eden Karaman, buna en büyük kanıtın, Avukat Gedik'in henüz alana ilişkin imar planları askıdan inmeden elden teslim ettiği yazı olduğunu belirtti. Karaman, "Yüklenici firmaya usulsüz olarak acele edilerek yazı yazılması görevi kötüye kullanmaktır. Akaydın ve Gedik'in art niyetli olduklarını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

BİR GARİP SAVUNMA

Karaman, art niyetin bir diğer kanıtının da 100. Yıl Projesi'nin iptaliyle ilgili Antalya 3. İdare Mahkemesi'nde görülen davada Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı savunma olduğunu söyledi. Karaman, "İptalin gerekçesi olarak Danıştay'ın bozma kararı ve imar değişikliği gösteriliyor. 2. İdare Mahkemesi tarafından verilen iptal kararı mahkemeye sunulmuyor. Ben, Belediye Başkanı Akaydın'ın meclis üyelerini aldatarak görevini kötüye kullandığı düşüncesindeyim" dedi.

ÖNERGE GÜNDEME GELMEDİ
Meclis üyesi olduğu 2009'da bu konu ilk kez mecliste önlerine geldiğinde de itiraz ettiğini anlatan Karaman şunları söyledi: "Plan değişikliğinde alanın 50 bin ölçekli plana göre bölgesel spor alanına çevrilmesini beklerken, belediye hizmet ve sosyal tesisi alanı olarak yapıldığını gördüm. Başkanın bir sonraki mecliste spor alanı olarak geleceği sözünü vermesi üzerine şerhli oy kullandım. Akaydın sözünü tutmadı. Bunun üzerine 8 meclis üyesi ile plan değişikliği için önerge sunduk. Kabul edildi. Ama o da bilinçli olarak meclise gelmedi."

AKIL SAĞLIĞI TARTIŞMASI
Yerel bir televizyon programına katılan Akaydın iddiaların ve belgelerin tamamen yalan olduğunu söyleyerek, iddiaları ortaya atanların akıl sağlığının yerinde olmadığını ve bu kişilerin akıl sağlığı konusunda endişelendiğini söyledi. Karaman ise, "Asıl ben onun akıl sağlığından şüphe duyuyorum. Bu konuda suç duyurusunda bulunacağım. Gerekirse Akaydın ile TV'de yüzleşirim" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akaydın bizi kandırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN