Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'de bir ilk daha

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Cumhur Arıcı, Türkiye'de ilk defa göğüs hizasından guatr ameliyatı gerçekleştirdi

Giriş Tarihi: 26.3.2015
Türkiye'de bir ilk daha
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde, Türkiye'de ilk kez 4 hastaya meme hizasından girilerek guatr ameliyatı yapıldı. Operasyonları gerçekleştiren Prof. Dr. Cumhur Arıcı, bu yöntemle dünyada guatr hastalarının korkulu rüyası haline gelen boyundaki ameliyat izine son verdiklerini söyledi. Bu yönteme en çok da guatr ameliyatı olan üniversite öğrencisi Havva Nur (21) sevindi.

HASTALAR ÇOK MUTLU

Ameliyat izini ortadan kaldıran yöntemle bir ilke imza atarak ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Cumhur Arıcı, operasyonun ardından hastaların ilk 6 saat sonunda ağızdan beslenebildiğini ve 1 günden kısa sürede taburcu olduğunu söyledi. Bir santim ve 5 milimlik iki yerden girilerek yapılan bu ameliyatın, Türkiye'de göğüs bölgesinden girilerek yapılan ilk tiroid ameliyatı olduğunu da belirten Prof. Dr. Arıcı, "Önceki yöntemde hekim ne kadar güzel ve titiz ameliyat yaparsa yapsın, hasta sonuca bakıyordu. Boynundaki ameliyat izinden rahatsız oluyordu" ifadelerini kullandı.

BOYUNDA İZ KALMIYOR

Bu yöntemin kadın ve genç hastaları çok mutlu ettiğini belirten Prof. Dr. Cumhur Arıcı eski yöntemde boyunda 5-6 santimlik iz görüldüğünü ve hastaların yutkunurken takılma hissi yaşadığını söyledi. Arıcı, yeni yöntem sayesinde hem boyunda iz kalmadığını hem de yutkunurken takılma hissi yaşanmadığını bildirdi.

2 SAAT SÜRDÜ

Göğüs hizasından girilerek guatr ameliyatı olan hastalardan Anadolu Üniversitesi 1'inci sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Havva Nur, ameliyatın sonucundan çok memnun olduğunu söyledi. Endoskopik yöntemle yapılan 2 saatlik ameliyat sonrasında sağlığına kavuştuğunu belirten Nur, "Karşılaştığım aynı ameliyatı olan tanıdıklarım boğazımda neden kesik ya da ameliyat izi olmadığını soruyorlar. Çok memnunum, kısa süre sonra sağlığıma kavuştum. Hiç ameliyat olmamış gibi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'de bir ilk daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN