Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni mezbahanın kaynağı ihaleden

Giriş Tarihi: 26.3.2015
Yeni mezbahanın kaynağı ihaleden

Antalya'nın yeni mezbahasının kaynağı OSB içindeki tesisin satışından gelecek. OSB'nin en gözde arazisi 25 milyon TL muhammen bedelle satışa çıkarılacak

Türkiye'nin alanında ilk yeşil binası olacak olan Et Entegre Tesisi'nin hazırlıkları sürerken, ANET'in Organize Sanayi Bölgesi'ndeki tesislerinin satışıyla, yeni projenin maliyetinin karşılanması planlanıyor. 22 bin 393 metrekare kapalı alana sahip ve 71 bin 529 metrekare arsa üzerine kurulu tesis 3 Nisan'da ihaleye çıkıyor. Muhammen bedel ise ATSO ve İnşaat Mühendisleri Odası'nın yaptığı ekspertizlerin sonrası 25 milyon olarak belirlendi. Yeni tahsis alanı kalmadığı için yatırımcıların arsa bulamadığı OSB'nin en gözde arazisine kurulu olan tesisin ihale ilanına çıkmasının ilk gününde biri Azerbaycan'dan iki firmanın dosya aldığı öğrenildi. Alanda tekstilden plastik ve cam sektörüne kadar farklı sektörlerde tesislerin kurulması mümkün. Alanda çimento fabrikasının kurulmasına ise izin yok.

3 YILDA ÇIKACAK

ANET Yönetim Kurulu Başkanı Gökalp Dinçmen, yeni mezbahanın kaynağının OSB içindeki yerin satışından geleceğini vurguladı. Dinçmen günde 5 bin kilogram et parçalama kapasitesine sahip olacak tesisin üretimden elde ettiği gelirler ile kendini 2.8 yılda amorti edeceğini açıkladı.

SOSİS, SUCUK, KAVURMA

Kömürcüler'de 10 bin 500 metrekarelik bir kapalı alanda kurulacak modern tesisle ilgili bilgi veren Dinçmen, "Proje yaklaşık 20 milyon liraya mal olacak. 3 Haziran'da ilk kazmayı vurmayı hedefliyoruz. 10 ay içinde yeni mezbahayı Antalya'ya kazandıracağız. İçinde kedi köpek mama, salam sosis, sucuk fabrikasından, et borsasından, hayvan borsasına kadar tesisler yer alacak. Hayvan borsası üzerinde Antalya Ticaret Borsası ile birlikte çalışıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni mezbahanın kaynağı ihaleden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN