Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KBS neden yok?

Giriş Tarihi: 29.3.2015
KBS neden yok?

Antalya Kent Konseyi'nin konferansına katılan Doç. Dr. Durduran, Antalya'da şimdiye kadar Kent Bilgi Sistemi'ne geçilmemesinin eksiklik olduğunu söyledi

Antalya Kent Konseyi İmar ve Planlama Çalışma Grubu'nun yerel yöneticilere yönelik düzenlediği Kent Bilgi Sistemi konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Savaş Durduran oldu. Kent Bilgi Sistemi'nin, uygulandığı kentle ilgili tüm verileri ortaya koyduğunu vurgulayan Doç. Dr. Savaş Durduran, "Bu sistemle sahip olunan verilerin de sürekli güncellenmesi gerekiyor. Ne kadar çok veriye sahip olmanız değil, o verileri ne ölçüde kullanabildiğiniz önemlidir. Antalya gibi hızla gelişmekte olan bir kentte, bugüne kadar Kent Bilgi Sistemi'ne geçilmemiş olmasını da büyük bir eksiklik olarak görmekteyim" dedi.

AVRUPA'DA 30 YILDIR VAR

Doç. Dr. Durduran, Kent Bilgi Sistemi'nin Avrupa ülkelerinde yaklaşık 30 yıl öncesinden kullanılmaya başlandığını, Türkiye'de ise ilk olarak 1987 yılında İstanbul'un altyapı çalışmalarına yönelik başladığını da belirterek, "Günümüzde bu sistem bazı kentlerimiz, hatta ilçelerimizde bile uygulanmakta. Belediye Kanununa göre uygulanması yasal zorunluluk olan Kent Bilgi Sistemi bazı belediyelerimizde ise sadece göstermelik olarak var. Oysa belediyelerin gelirlerini arttırıcı faydaları da var. Yasanın kurulmasını emretmesi, ancak standartlarını belirlemiş olması da ayrı bir sorun teşkil etmektedir" diye konuştu.

KENT BİLGİ SİSTEMİ NEDİR?
Kent Bilgi Sistemi (KBS), kent ve kentliye ait bilgilerin belirli yöntemlerle toplanması uygun yazılım ve donanımlar kullanıp bir veritabanına aktarılması, veriler arasındaki ilişkilerin kurulması, yönetilmesi ve doğru sorgulamalar oluşturup analizlerin yapılarak kentin her türlü ekonomik, sosyal, kültürel, idari ve diğer hizmetlerinin en iyi şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak amacı ile gerçekleştirilen bir Coğrafi Bilgi Sistemi uygulamasıdır. KBS, vatandaşların yaşam kalitesini yükseltir, belediye gelirlerini ve hizmet kalitesini arttırır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KBS neden yok?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN