Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türel: İş bilenin kılıç kuşananın

Giriş Tarihi: 29.3.2015
Türel: İş bilenin kılıç kuşananın

Korkuteli'ye 20 milyon liralık yatırım yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel işin sırrını açıkladı: Tasarruf ve finans yönetimi. Bunu yapmazsanız belediyeyi batırırsınız

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, doğu ve batı ilçelerinin ardından Korkuteli ve Elmalı'ya çıkarma yaptı. Korkuteli Belediyesi tarafından Büyükşehir Yasası öncesi başlatılan ve yasayla Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen Fatih Caddesi ve Otogar projelerinin açılışları yapıldı. Başkan Türel açılışı MHP'li Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökçe ile birlikte yaptı.

AÇILIŞLAR YAPILDI

Açılışlara Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Muammer Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Antalya Milletvekilleri Hüseyin Samani, Gökçen Enç, Korkuteli Belediye Başkanı MHP'li Hasan Gökçe, AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer ve ilçe halkı katıldı. Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökçe, hizmetin rengi, siyaseti olmayacağını söylemesi üzerine Bakan Çavuşoğlu, Başkan Türel ve Vali Türker de aynı düşüncelerle destek verdiler.

PARTİ AYRIMINA GEREK YOK

Fatih Caddesi açılışında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, hizmetin her şeklinin mutluluk verdiğini ve hizmeti birlik ve beraberliğin bereketli kıldığını söyledi. Hizmetin partisinin olmayacağını belirten Çavuşoğlu, "Bazı ilçelerde kısır döngü görüyoruz, bunlar yanlış şeyler. Gücümüzü birleştirelim halkımızın yararına olur" dedi. Korkuteli'yi Ankara'ya bağlayacak yeni yol çalışmalarından bahseden Bakan Çavuşoğlu, bir şehrin kolay ulaşılabilir olması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin dünyaya açılan penceresi Antalya'nın her şekilde ulaşılabilir olması gerektiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, Konya üzerinden hızlı tren, Burdur zerinden Mersin'e kadar otoban ve fiziki şartlar elverirse Kaş-Demre bölgesinde üçüncü havalimanı çalışmalarından bahsetti.

AMELELİK RUHU VURGUSU

Açılış töreninde iki farklı belediyenin halka hizmet için birlikte projeler ortaya koymasını kutlayan Vali Türker, "Bizler bu makamlara hizmet için geldik. Hizmetkarlık ruhu, amelelik ruhu yoksa bu işte bir eksiklik var demektir" dedi.

ELBİRLİĞİYLE HİZMET

Korkuteli Belediyesi'nin 1 milyon 350 bin, Büyükşehir Belediyesi'nin de 2 milyon 135 bin TL harcadığı Fatih Caddesi'nin Korkuteli halkına hayırlı olmasını dileyen Başkan Türel, "Hizmetin hasedi olmaz, elbirliğiyle ortaya çıktığında bundan kazanan ülkemiz olur. Bizden önce projelendirilmiş her projeyi kaldığımız yerden devam ettireceğiz. Seçim şarkımızda 'Nerede kalmıştık Antalyam' demiştik ve yolumuza devam ediyoruz" dedi.

HALKA AÇIK TOPLANTI

Halka açık basın toplantısına da katılan Türel, Büyükşehir Yasası öncesinde Antalya'nın 539 köyüne içmesuyu, kanalizasyon ve atık su arıtma yatırımları için toplam 10 milyon TL bütçe ayrılırken, yasadan sonra sadece Korkuteli'ye bu 3 kalem için 9 milyon 50 bin TL'lik yatırım yapıldığını kaydetti. Bütün köylere yapılan yatırımın sadece Korkuteli'de iki katına çıktığını belirten Türel, bu yasa sonrası büyükşehir belediyesinin ilçe belediyelerinin bütçelerini aldığının konuşulduğunu ama devredilen borçların nedense gündeme gelmediğini kaydetti.

FİNANS YÖNETİMİNİN ÖNEMİ

Yatırım için bütçeyi nasıl bulduğuna ilişkin soruya cevap veren Türel, SABAH Akdeniz'de yayınlanan araç kiralama bütçesindeki tasarrufu örnek gösterdi. Türel, "1 yıllık araç kiralama ihalesinde yaptığımız tasarruf, Mevlana Kavşağı projesinin yarısını karşılıyor. Finans yönetimi alfabesinin A'sı tasarruftur. Belediyeyi 4 bin personelle bıraktık, 8 bin personelle devraldık. Yönetim alanımız 10 kata çıkmışken, personel sayımızı arttırmadan devam ettik. İş bilenin kılıç kuşananın. Tasarruf yapılmazsa borç içinde yatar, belediyeyi batırıp gidersiniz" dedi.

ŞANSLI DÖNEM
Korkuteli Otogarı için Korkuteli Belediyesi'nin kamulaştırma işlemlerini, Büyükşehir'in de 3 milyon 913 bin TL karşılığında modern bir otogar binası yaptığını kaydeden Türel, "Hizmetin siyaseti olmaz. Memleketimize hizmet için çalışıyoruz. Hizmet noktasında Antalya'da çok şanslı bir dönemi yaşıyoruz. Sayın Dışişleri Bakanımız Antalya Milletvekilimiz Mevlüt Çavuşoğlu, 'han' dediğimiz yere hamam yaptırmak için saçını süpürge ediyor. Bu açıdan çok şanslıyız. Antalya'da bu şanslı dönemi bir hizmet sağanağına dönüştüreceğiz" dedi.

KONTEYNERDE KAHVALTI
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, geçtiğimiz ay Korkuteli'nin Sülekler ve Dereköy mahallelerinde meydana gelen depremde evleri zarar gören vatandaşları ziyaret etti. Konteynerlerde vatandaşlarla çay içerek, sohbet eden Menderes Türel, "Depremin olduğu ilk günden itibaren sizlerin sorunlarını çözmek için gayret ediyoruz" diye konuştu.

AKAYDIN'I SATANI İŞTEN ÇIKARDIM
Korkuteli-Elmalı gezisinde otobüste Dişişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte gazetecilerle sohbet eden Başkan Türel, Mustafa Akaydın'ın seçimi kaybettikten sonra evrak yaktırması olayıyla ilgili soruyu yanıtlarken çok ilginç bir gelişmeyi de aktardı. Bir gazetecinin, "Evrak yakma bilgisi size nereden geldi?" sorusunu yanıtlayan Türel, şunları söyledi: "Akaydın'a yakın birilerinden geldi. İçeriden geldi. Akaydın'ın seçimi kaybedeceğini anlayan adamlarından biri beni aradı, evrak yakılacağı bilgisini verdi. Yoksa ben müneccim değilim. Ben göreve geldikten sonra bana bilgiyi veren kişiyi işten attım. Çünkü başkalarını satanlar yarın öbür gün beni de satarlar." Türel, Akaydın'ın seçimi kaybettiği gece saat 02.00 sularında SMS ile bir kişiye "Evrakları yakın" şeklinde mesaj attığını, bu mesajın fotoğrafının da dava dosyasında bulunduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türel: İş bilenin kılıç kuşananın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN