Asırların merakı kurşun askerler

Geçmişi Mısır uygarlığına kadar uzanan kurşun asker biriktirme merakı, günümüzde de bazı koleksiyonerler tarafından sürdürülüyor. Fiyatları 100 liradan 3 bin liraya kadar değişiyor

Giriş Tarihi: 31.3.2015
Asırların merakı kurşun askerler
Geçmişi eski Mısır uygarlığına kadar uzanan kurşun asker biriktirme merakı bulunanlar, günümüzde bir kurşun askere 3 bin dolara kadar para verebiliyor. Şövalye, kovboy, korsan ve diğer savaşla ilgili konulardaki üniformalı askeri personeli tasvir eden objelere kurşun asker denildiğini dile getiren Koleksiyoner Ali Reşit Ülker, kalay döküm, yassı döküm, delikli döküm ve plastik asker şeklinde farklı kurşun asker türleri bulunduğunu kaydetti.

ORDU OLUŞTURUYORLAR

Yüzlerce, binlerce kurşun askerden oluşan koleksiyonların yapılabileceğini anlatan Ülker, "Örneğin bir koleksiyoner 1. Dünya Savaşı kurşun asker koleksiyonu yapıyorsa sadece o konuyla ilgili asker topluyor. Koleksiyonerler, 2. Dünya Savaşı figürlerinin yanı sıra Ortaçağ, Osmanlı askeri, Çanakkale Savaşı temalı kurşun askerler de toplayabilir" dedi.

FİYATLARI ŞAŞIRTIYOR

Kurşun askerlerin boyasız imal edilenlerini alan ve kendi zevkine göre boyayanların da bulunduğunu ifade eden Ülker, "Ortalama bir teknikle yapılan ve boyanan bir kurşun askerin fiyatı 100 liradır. Boyama tekniği ve özelliklerine göre fiyatı 3 bin dolara kadar satılanlar da var. Kurşun askerler daha eski dönemlere aitse bu miktarlar çok daha yüksek fiyatlara çıkıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asırların merakı kurşun askerler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN