Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vajinismus ve belirtileri

Giriş Tarihi: 31.3.2015
Vajinismus ve belirtileri
Kadınların korkulu rüyası olan vajinismusun tarifi yapıldı. "Vajenin üçte bir dış kısmını çevreleyen kas yapısının istemsiz olarak bilinç dışı kasılması sonucu cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi veya çok ağrılı olmasına" vajinismus denildiğini ifade eden Dr. Mustafa Torgaç, "Vajen çevresinde bizim isteğimiz ve kontrolümüz ile kasılan güçlü pubococygeus (PC) kasları bulunmaktadır. İdrarınız geldiğinde bu kaslarımızı kullanarak ürethra sfinkteri (idrar çıkış deliği) kasarak idrarımızı tutabiliriz. Bu kasların vajinismus hastalarında istemsiz bir şekilde kasılması sonucu cinsel birliktelik imkansız hale gelir veya kısıtlı giriş ve çok ağrılı olur" dedi.

ORTAK SORUN

Vajinismus hastasının kişiyi üzeceğini ve ağrı çekmesine neden olacağını ifade eden Torgaç, "Önerimiz vajinismus olduğunuza inandığınız an cinsel ilişki denemelerine ara verip bu konuda tecrübeli uzman birisinden profesyonel destek almanızdır. Vajinismus erteleme ve kaçınma hastalığıdır. Vajinismus çiftlerin ortak sorunudur. Kadının suçlanması yanlıştır ve her 10 evli çiftin birinde karşımıza çıkar. Bu konu özel olduğu için kimse ile de paylaşamazlar" ifadelerini kullandı.

BELİRTİLERİ

Vajinismus'un belirtilerini de anlatan Torgaç, "Vajinismus hastalığının dereceleri bulunmaktadır. Rahatsızlığın hangi boyutta olacağı yapılacak yapılacak jinekolojik muayene ile anlaşılır. Böylece size nasıl bir cinsel terapi tedavi programı uygulayacağımız hakkında bize fikir verir. Tedaviniz hızlanır. Bu sorundan ömür boyu kurtulacaksınız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vajinismus ve belirtileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN