Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baykal'a sıra ayıbı seçimi kaybettirir

Giriş Tarihi: 1.4.2015
Baykal'a sıra ayıbı seçimi kaybettirir

Antalya CHP'de ön seçimin sonuçları tartışılıyor. Eski Genel Başkan Baykal'a vefasızlık yapıldığını düşünen partililer Türkiye çapında oy kaybından korkuyor

CHP'nin Antalya'daki ön seçim sonuçları seçime kadar daha çok konuşulacağa benziyor. Ön seçimden çıkan sonuçların ilk şokunu atlatan CHP'liler, hararetle çıkan listenin ne getirip ne götüreceğini tartışıyor. Partiye zarar veriyor görüntüsü çizmemek için isimlerini vererek konuşmaktan kaçınan CHP'liler, görüşlerini parti kulislerinde dillendiriyor.

VEFASIZLIK İDDİASI

Deniz Baykal'a yakın CHP'liler, özellikle Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun İzmir'deki ön seçimden açık ara birinci çıkması ile eski genel başkanlarının Antalya'da ikinci sırada kalmasını hazmedemiyor. Baykalcı CHP'liler bu durumu eski Genel Başkan'a 'vefasızlık' olarak değerlendiriyor. Aynı partililer bu vefasızlığın hem Antalya hem de Türkiye çapında CHP'ye bir faturası olacağını düşünüyor.

OY KAYMASI

Baykal'a yapılan vefasızlığın ulusalcı kesimi kızdıracağını düşünen CHP'liler, bu nedenle oyların bir bölümünün bağımsız adaylar ya da HDP'ye kaçmasından endişe ediyor. Antalya'da oluşan listeye kızan CHP seçmeninden en kazançlı çıkacak isim olarak, bağımsız adaylığını açıklayan Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Hasan Subaşı görülüyor. HDP'nin ise oluşturacağı listeye göre özellikle Kürt kökenli CHP'lilerin HDP'ye yöneleceği tahmin ediliyor. Öte yandan, özellikle batı ilçelerinde AK Parti'nin listeye koyacağı iyi bir ismin de oyları kapabileceği ileri sürülüyor. Antalya'da bu sonuçların nasıl çıktığına ilişkin sorgulama yapmaya da başlayan CHP'liler, en çok paranın etken olduğu görüşünü paylaşıyor. CHP kulislerinde en çok dillendirilen iddia 5'inci sıraya yerleşen eski İl Başkanı Devrim Kök'ün ön seçim öncesi parti üyelerine saat, havlu ve nevresim takımı dağıttığı oldu. Ön seçimin hemen ardından aday adaylarından Azime Coşkun'un, "Paranın gücüne yenildik" açıklaması yapması, Devrim Kök'e gönderme olarak algılanıyor.

BİRARAYA GELMEZLER

Oluşturulan listenin ikinci büyük handikapı ise Deniz Baykal'ın, kanlı bıçaklı olduğu Mustafa Akaydın ve Devrim Kök'le birlikte seçilebilecek sıraya yerleşmesi oldu. Antalya'da hiçbir CHP'li Baykal'ın, Akaydın ve Kök'le bir araya geleceğine ihtimal vermiyor. Seçime yönelik bir birliktelik sağlansa bile bunun seçmen üzerinde inandırıcı olmayacağı değerlendiriliyor. Partililer, bu yapı nedeniyle CHP'nin Antalya'da belediye seçimlerinde olduğu gibi iki başlı bir kampanya yürüteceğini ve bunun da güç kaybına neden olacağını konuşuyor.

VEFA İSTANBUL'DA BİR SEMTMİŞ
Isparta'da il başkanlığı görevinden istifa ederek milletvekili aday adayı olan Vedat Şenol, yarışı 8'inci sırada bitirerek, hüsran yaşadı. Ön seçimin ardından sosyal medya hesabından sitemkar bir mesaj paylaşan Şenol, "Sonunda Vefa'nın İstanbul'da bir semt olduğunu ben de öğrenmiş bulunmaktayım" dedi. Bugün olsa yine ön seçim isteyeceğini kaydeden Şenol, "Ön seçim dahil her konuda mücadele veren il başkanını herkesin rakip görüp oy verdirmemesi benim kabul edemediğim bir durumdur. Hiçbir şeye karışmayıp herkesi idare eden bir il başkanı olmak varmış" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baykal'a sıra ayıbı seçimi kaybettirir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN