Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklarda alerjik nezle şikayetleri baharda artıyor

Memorial Antalya Hastanesi'nden Uz. Dr. Ömer Berk, çocuklarda alerjik nezle hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 3.4.2015
Çocuklarda alerjik nezle şikayetleri baharda artıyor
Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Ömer Berk, çocuklarda alerjik nezle ve tedavisi hakkında bilgi verdi. Bahar aylarında burun akıntısı veya tıkanıklığı (rinit) nedeni ile doktora başvuran çocukların yaklaşık yarısının alerjik rinit olduğunu belirten Uz. Dr. Berk "Alerjik rinit ya yılboyu sürer ya da mevsimseldir. Mevsimsel alerjik rinitte genellikle çiçek açmayan ve polenleri rüzgar ile saçılan bitkiler etkendir. Sıklıkla bahar aylarında özellikle bitkilerdeki tozlaşma döneminin başlamasıyla, üst solunum yollarını etkileyen alerjik nezlenin temel belirtileri; kaşıntılı ve sulu burun akıntısı, hapşırma krizleri, burunda yanma şeklindedir. Gözlerde de kızarıklık ve yanma, hatta kaşıntı ve sulanma alerjik nezlenin diğer bulguları arasındadır. Hırıltılı solunum ve horlama oluşabilir; koku alma fonksiyonu bozulabilir. Genizde, damakta kaşıntı, kulaklarda tıkanma bulunabilir" dedi.

SOĞUK ALGINLIĞI

Alerjik nezlenin çoğunlukla soğuk algınlığıyla karıştırılabilen bir hastalık olduğuna değinen Berk, "Nezle, ilkbahar ve yaz aylarında başlayıp, üç haftadan uzun sürüyorsa, alerjik nezle şüphesi kuvvetli hale gelir. Alerjik nezleye polenlerin yanı sıra; evdeki toz, hayvan tüyleri, tütün dumanı gibi alerjenler de yol açabilmektedir. Alerjik nezlesi olan çocuklarda astım da görülmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Çocukluk yaşlarında ilk belirtilerini veren hastalığın, kişinin tüm hayatı boyunca birlikte yaşamayı öğrenmesi gereken bir durum haline gelebilir" diye konuştu.

NEDENİ TESPİT EDİLEBİLİR

Çocukta alerjik nezleden şüphelenildiği durumlarda, alerjiye neden olan etkenlerin fark edilebileceği gibi maddeyi tespit etmek için cilt veya kan testlerine ihtiyaç da duyulabileceğini belirten Berk, "Nasal eosinofili testi tanı için kullanılan bir yöntemdir. Çocuğun belli bir alerjene karşı duyarlı olduğu tespit edildiği takdirde, tedaviye başlanabilir" dedi.

AŞI TEDAVİSİ UYGULAMASI
Alerjik nezle tedavisinin ilk adımının alerjiye neden olan alerjenlerden kaçınmak olduğunu vurgulayan Berk, "Eğer çocuktaki alerjik nezle polenlere karşı gelişiyorsa, tozlaşmanın sıkça görüldüğü aylarda, çocuğu yeşil alanlardan mümkün olduğunca uzak tutmak gerekebilir ya da tedavi altında yeşil alanlarda bulunması sağlanmalıdır. Çevresel korunma yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda, ilaç tedavisi etkili bir yöntem olacaktır. İlaç tedavisi de yetersiz kaldığında çocuklarda aşı tedavisi, 'immünoterapi' uygulanmaktadır. Çocuğun duyarlı olduğu alerjenlerin artan dozlarda çocuğa verilmesiyle bağışıklık sistemini düzenlemeyi amaçlayan aşı tedavisi, vücudun bu alerjenleri doğal karşılayabilmesini sağlamaktadır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarda alerjik nezle şikayetleri baharda artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN