Türkiye'nin en iyi haber sitesi

44 yıllık acının anıları yaşıyor

Burdur'da 1971 yılında yaşanan 6,2 büyüklüğündeki depremde yıkılan Yazıköy ve Yarıköy'deki yapılar, aradan yıllar geçmesine rağmen deprem bilinci oluşturmak için hala yerinde duruyor

Giriş Tarihi: 5.4.2015
44 yıllık acının anıları yaşıyor
Burdur'da 12 Mayıs 1971'de meydana gelen, merkez üssü Yazıköy ve Yarıköy köyleri olan 6,2 büyüklüğündeki depremde il genelinde 59 kişi ölmüş, çok sayıda kişi yaralanmış, evler ve bazı yapılar yıkılmıştı. Köylüler, evlerinin yıkılması nedeniyle yakınlarındaki başka alanlara yeni evler yaptı, yıkılmış evler ise olduğu gibi bırakıldı. Yıkılan evlerin yanından geçen köy sakinleri, o günleri adeta yeniden yaşıyor.

DEPREM KÖYÜ OLDULAR

Yazıköy ve Yarıköy köyleri, Vali Hasan Kürklü tarafından 2 Mart'ta Deprem Köyü ilan edildi. Burdur Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce deprem bölgesinin girişine 'Deprem Köyüne Hoşgeldiniz' tabelası ile depremde ölenlerin isimlerinin yazılı olduğu tabelalar konuldu. Proje ile köylere vatandaşlar ve öğrenciler götürülerek, deprem bilincinin oluşturulması hedefleniyor. Depremde 16 yaşında olan Yazıköy Köyü Muhtarı 60 yaşındaki Gültekin Öz, "Sadece bizim köyden 13 kişi öldü. Şimdi buralardan gelip geçerken hep o günleri hatırlıyoruz. Allah bir daha o günleri göstermesin" dedi. Yazıköy'de yaşayan 67 yaşındaki Nazmi Özyürek ise deprem sırasında babasının öldüğünü, 1,5 yaşındaki kızını ise toprak altından çıkardığını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
44 yıllık acının anıları yaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN