Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çikolatadan eserler

Antalyalı Mutfak Şefi Ali Keskin'in antika objelerden esinlenerek yaptığı çikolata ürünler dünya çapında büyük ilgi çekiyor

Giriş Tarihi: 7.4.2015
Çikolatadan eserler
Antalyalı mutfak şefi Ali Keskin'in antika objelerden esinlenerek yaptığı çikolata ürünler büyük ilgi çekiyor. İstanbul'da düzenlenen Gastronomi Festivali'nde çikolatadan yaptığı film makinesiyle altın madalya kazandıklarını anımsatan Keskin, yaptıkları çalışmalarla birçok Avrupa dereceleri kazandıklarını kaydetti. 12 yılda 400'e yakın altın, gümüş ve bronz madalyaya layık görüldüklerini anlatan Keskin, rutin yapılan çalışmaların ötesine geçerek çok büyük titizlik ve sabır gerektiren işler ortaya çıkardıklarını belirtti.

BİREBİR KOPYASI

En az 100-150 yıllık fonograf, radyo, gramofon, daktilo başta olmak üzere antika niteliği taşıyan ve görsellikleri olan eşyaları temin ederek bunların çikolatadan benzerlerini yaptıklarını anlatan Keskin, "Bu çalışmalarımızın Türkiye'de değil dünyada bir ilk olduğunu düşünüyorum. Çikolatada içerisinde hiçbir katkı maddesi, koruyucu madde veya içerisine, yapılan çalışmayı ayakta tutacak bir iskelet kullanmadan antika eserlerin birebir kopyasını yapıyoruz" dedi.

YAPIMI 3 AY DEVAM EDİYOR
100 yıllık bir gramofon yapmak için 7 kilogram çikolata kullandıklarını da belirten Ali Keskin, 3 kişilik bir ekiple gramofonun sadece borusunu 1-1,5 ayda yaptıklarını, eserin tam olarak ortaya çıkmasının ise 3 ayı bulduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çikolatadan eserler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN