Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel polisler için yakalama emri çıktı

Savcılık kalburüstü herkesi dinlemeye alan Paralel Yapı'nın polisleriyle ilgili iddianamesini tamamladı. Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nden polislerin 6'sı için yakalama kararı çıktı

Giriş Tarihi: 7.4.2015
Paralel polisler için yakalama emri çıktı
Antalya Emniyet Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen 'Paralel Yapı' operasyonunda geçen yıl 6 Eylül tarihinde gözaltına alınan polislerle ilgili iddianame tamamlandı. İddianameyi kabul eden mahkemeden, yakalandıktan sonra çıkarıldıkları mahkemece tutuklanıp 5 gün sonra bir bayram günü nöbetçi hakim tarafından serbest bırakılan polislere şok bir karar daha çıktı. Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul etmekle kalmayıp, tahliye edilen 7 polisten 6'sı için yakalama kararı verdi.

14 GÖZALTI YAPILMIŞTI

Geçen yıl Antalya Cumhuriyet Savcılığı'nın usulsüz dinlemelerle ilgili soruşturması kapsamında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, Antalya, Mersin, Hatay, Şanlıurfa ve Diyarbakır illerinde operasyon düzenlenmiş, dönemin istihbarattan sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı, Antalya Emniyet Müdürlüğü eski İstihbarat Şube Müdürü ve yardımcısı ile komiser, komiser yardımcısı ve polis memurları olmak üzere 14 kişi gözaltına alınmıştı. Antalya 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi'nin 1 Ekim tarihinde haklarında tutuklama kararı vermesinden sonra cezaevine gönderilen 2. Sınıf Emniyet Müdürü Yavuz Bölek, 3. Sınıf Emniyet Müdürü Bülent Elaldı, 4. Sınıf Emniyet Müdürü Gökhan Tayuk, Komiser İsa Yıldırım, Komiser Asım Demirel, Komiser Rüştü Çetinkasap, Komiser Şenol Oral tutuklanmıştı. Zanlılar, avukatlarının yaptığı itiraz sonucu Kurban Bayramı'na denk gelen 6 Ekim günü nöbetçi hakim tarafından tahliye edilmişti.

HERKESİ DİNLEMİŞLER

Aralarında dönemin AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse, Kadın Kolları Başkanı Neziha Yoldan Tezcan, dönemin Tosmur Belediye Başkanı Musa Özdemir, Antalya 9. İcra Müdürü Recep Gürses, dönemin Alanya Emniyet Müdürü Mehmet Ömür Saka, Alanya Vergi Dairesi Müdürü Ahmet Kutlu, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın Siyasi Danışmanı Hafize Duygu Batmaz, CHP eski İl Başkanı Özer Ahmet Ülken, Muratpaşa Emniyet Müdür Yardımcısı Alper Çalışkan, Yarbay Metin Alkaya, Binbaşı Ebru Özbay, Manavgat Jandarma Komutanı Yüzbaşı Murat Koçanlı, Gündoğmuş Jandarma Komutanı Teğmen Ayhan Gedük, Emniyet Müdürü Zeynel Abidin Kaya gibi siyasetçi, üst düzey polis müdürleri, kamu görevlileri ve işadamları olmak üzere şikayetçi olan 60 kişi ile 137 ayrı telefon hattını dinleyen zanlıların ifadeleri ve delilerden yola çıkan Antalya Cumhuriyet Savcısı Serkan Beyoğlu hazırlanan iddianamede ilginç saptamalara yer verdi.

İDDİANAME 100 SAYFA
Cumhuriyet Savcısı Serkan Beyoğlu'nun hazırladığı yaklaşık 100 sayfalık iddianame, Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Mahkeme dosya üzerinden ve zanlıların verdikleri ifadeler üzerinden yaptığı inceleme sonucu suçun niteliğinden dolayı, 2. Sınıf Emniyet Müdürü Yavuz Bölek, 3. Sınıf Emniyet Müdürü Bülent Elaldı, 4. Sınıf Emniyet Müdürü Gökhan Tayuk, Komiser İsa Yıldırım, Komiser Asım Demirel, Komiser Rüştü Çetinkasap, Komiser Şenol Oral hakkında tutuklanmak üzere yakalama kararı verdiği öğrenildi. Mahkemenin, daha önce tahliye olanlar arasında yer alan Komiser Rüştü Çetinkasap'ın tutuklanmasına gerek görmediği de belirlendi. Soruşturma kapsamındaki 7 rütbeli polis ile ABD'de olduğu için gözaltına alınamayan 1 rütbeli polis daha önce İçişleri Bakanlığı tarafından meslekten ihraç edilmişti.

İŞLEDİKLERİ SUÇLAR
Birbirinden ilginç ifadelerin yer aldığı iddianamede Savcı, zanlıları, 'Suç örgütü faaliyeti kapsamında kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, özel hayatın gizliliğini ihlal, haberleşmenin gizliliğini ihlal, suç uydurma, kişiler arasında aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, üye olmak, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek' suçlarını işlediklerine yer verdi. İddianamede, usulsüzlüklerin olduğu dönemde Antalya Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü içerisinde meslek hiyerarşisi dışında farklı bir yapılanma olduğu; bu yapılanma içerisinde yer alan şüphelilerin devletin tüm imkanlarını belirtilen suçları işlemeye elverişli araç ve gereçleri amaçları doğrultusunda kullandıklarına dikkat çekildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel polisler için yakalama emri çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN