Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ve kaçtılar...

Antalya'da 'Paralel Kulak' davasında yakalama kararı çıkarılan 6 eski polis, haklarında 1114'er yıl hapis cezası istenince ortadan kayboldu

Giriş Tarihi: 9.4.2015
Ve kaçtılar...
Antalya Cumhuriyet Savcısı Serkan Beyoğlu tarafından yürütülen 'Paralel Kulak' soruşturmasında, 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından haklarında yakalama emri çıkarılan 6 eski polis, haklarında 1114'er yıl hapis cezası istenince sırra kadem bastı. Zanlıların yakalanması için yapılan çalışmalardan sonuç alınamadı.

BAYRAMDA TAHLİYE

Geçen yıl usulsüz dinlemelerle ilgili soruşturma kapsamında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, operasyon düzenlenmiş, dönemin istihbarattan sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı, Antalya Emniyet Müdürlüğü eski İstihbarat Şube Müdürü ve yardımcısı ile komiser, komiser yardımcısı ve polis memurları olmak üzere 14 kişi gözaltına alınmıştı. Antalya 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi'nin 1 Ekim tarihinde haklarında tutuklama kararı vermesinden sonra cezaevine gönderilen 2. Sınıf Emniyet Müdürü Yavuz Bölek, 3. Sınıf Emniyet Müdürü Bülent Elaldı, 4. Sınıf Emniyet Müdürü Gökhan Tayuk, Komiser İsa Yıldırım, Komiser Asım Demirel, Komiser Rüştü Çetinkasap, Komiser Şenol Oral tutuklanmıştı. Zanlılar, avukatlarının yaptığı itiraz sonucu Kurban Bayramı'na denk gelen 6 Ekim günü nöbetçi hakim tarafından tahliye edilmişti.

1114 YILA KADAR HAPİS İSTENDİ

Geçen sürede iddianamesini hazırlayan Cumhuriyet Savcısı Serkan Beyoğlu, adı geçenler ve tutuksuz yargılananlarla birlikte toplam 12 zanlıyı "Suç örgütü faaliyeti kapsamında kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, özel hayatın gizliliğini ihlal, haberleşmenin gizliliğini ihlal, suç uydurma, kişiler arasında aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, üye olmak, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek" suçlarını işledikleri iddiasıyla mahkemeye sevk ederek Türk Ceza Kanunu'nun 133/1, 134/1, 135/1, 53/1, 271/1 ve 63. maddelerine göre her müştekiye yönelik eylemleri nedeni ile ayrı ayrı cezalandırılmalarını talep etti. Savcı, bu talebiyle zanlılar hakkında 419 yıldan 1114 yıla kadar hapis cezası verilmesini istemiş oldu.

VE KAYIPLARA KARIŞTILAR

Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, iddianameyi kabul ederek soruşturmanın başında tutuklanıp serbest bırakılan 7 polisten Rüştü Çetinkasap dışında kalanlar için tutuklanmaları amacıyla yakalama kararı vermişti. Zanlılar tüm aramalara karşın bulunamadı. Zanlıların yurt dışına çıkışlarının engellenmesi için tüm gümrük kapılarının uyarıldığı öğrenildi.

ERDOĞAN'IN GELDİĞİ GÜNLER
Öte yandan, iddianamede yer alan bir diğer ilginç ayrıntı da zanlılar tarafından yasadışı suç örgütü üyesi bir turizm firması çalışanı olarak gösterilerek dinlenen dönemin AK Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse'nin ifadesi oldu. Zanlılardan şikayetçi olan Köse, dinlemenin yapıldığı tarihlerde AK Parti'nin kongresi olduğunu belirterek, aynı tarihlerde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Antalya'ya gelerek bir gün kaldığını söyledi. Köse ayrıca, Gülen örgütünün kendisini, siyaseti dizayn etmek amacıyla bir kumpas kurmak suretiyle sanki örgüt üyesiymiş gibi bir senaryo kurgulayarak dinlediğini düşündüğünü ifade etti. Bu ifadeler, Gülen örgütünün Recep Tayyip Erdoğan'ın her hareketini takip etme ve partisinin il yöneticileri üzerinden görüşmelerini kaydetme çabası içinde olduğunu da ortaya koydu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ve kaçtılar...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN