Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akide Parkı tahsisi mahkemelik oluyor

Giriş Tarihi: 10.4.2015
Akide Parkı tahsisi mahkemelik oluyor

Gezi Parkı'nda 'Ağaçlar kesiliyor' diye ortalığı ayağa kaldıran CHP'nin belediyesi ANSAN'a yer sağlayabilmek için Antalya'da ağaçları kesti. Parkı bağışlayanlar mahkemeye gidiyor

Antalya'da sahipleri tarafından yıllar önce park yapılması şartı ile bağışlanan ve yakın zamana kadar park olarak kullanılan alanın sanatçıların derneğine tahsis edilmesi tepki çekti. Gezi Parkı'nda ağaçlar için ortalığı ayağa kaldıran CHP'nin yönetiminde olduğu Muratpaşa Belediyesi'nin usulsüz tahsisinin yanında dernek binası için ağaçları kesmesi de tepkilerin boyutunu arttırdı.

1984 YILINDA BAĞIŞLANDI
İnşaat Yüksek Mühendisi Şükrü Tunay, Deniz Mahallesi Konyaaltı Caddesi üzerinde bulunan Akide Parkı'nın 1984 yılında ailesi tarafından bağışlandığını açıkladı. Bağışın, alanın park olarak kalması şartıyla yapıldığını da belirten Tunay, "Burası dedem merhum Şükrü Başargan'a ait bir yerdi. Sonrasında anneannem merhum Sıdıka Başargan park olarak kullanılmak şartıyla belediyeye hibe etti" dedi. Muratpaşa Belediyesi'nin 6 ay önce burayı, Antalya Sanatçılar Derneği'ne (ANSAN) tahsis etme girişiminde bulunduğunu vurgulayan Tunay, "İtirazımız sonucunda Muratpaşa Belediyesi bu karardan vazgeçti. Ancak daha sonraki süreçte burayı resmi tahsis yapmadan gayri resmi bir şekilde ANSAN'ın kullanımına bıraktı" dedi.

BETONA BÜRÜNÜYOR

Muratpaşa Belediyesi'nin parkın içine yasa dışı bina yapımı için temel attığını belirten Tunay, belediyenin bununla da kalmayıp park içinde bulunan ağaçları kestiğini söyledi. Durumu tespit ettiklerini vurgulayan Tunay, "Buranın ANSAN'a tahsisi, sonuçta ticari bir faaliyette bulunacak, ürünlerini satacak bir kuruluşa tahsis edilmesi hibe şartlarına aykırıdır. Burası halkın kullanımına ait yeşil alandır. Tahsis edilemez. İnşaat, yapı yapılamaz. Gereken hukuki girişim tarafımızca yapılacaktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akide Parkı tahsisi mahkemelik oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN