Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karaciğer tümöründe yeni cerrahi teknikler

Giriş Tarihi: 10.4.2015
Karaciğer tümöründe yeni cerrahi teknikler
Prof. Dr. Alihan Gürkan

Kilo kaybı, karnın üst sağ tarafında ağrı, ilerleyen dönemlerde sarılık gibi belirtilerle kendini gösterebilen karaciğer kanseri, dünyada ve Türkiye'de en sık görülen kanser türü arasında yer alıyor. Karaciğer kanserinin temelinde yatan en önemli faktör ise hepatitler. Hepatit B taşıyıcısı olan kişiler 15-20 yıl sonra belli bir düzeyde mutlaka karaciğer kanseri geliştiriyor.
Bağırsak kanseri sıçrıyor

Karaciğer kanserlerinin oluşumunda kötü ve yağlı yiyecekler, lifli gıdaların tüketilmemesi gibi kötü beslenme alışkanlıkları da etkili.
Karaciğerle ilgili önemli bir nokta da; karaciğerin, kendi tümörlerinin yanı sıra sindirim sistemindeki tümörlerin metastazını alan bir organ olması.
Hasta ömrü 3 kat uzadı

ABD'de her yıl 150 bin kişiye kalın bağırsak kanseri teşhisi konulmakta, her yıl yaklaşık 50 bin kişinin yaşamı de bu hastalık nedeniyle tehdit altındadır. 20 yıl öncesine kadar herhangi bir cerrahi uygulanmayan vakalarda, yeni teknikler sayesinde hastaların ömrü en az 3 kat artmıştır. Karaciğer kanseri veya karaciğere metastaz yapmış kalın bağırsak kanserinde genellikle herhangi bir işlem yapılamazken; bu hastaların kemoterapi, radyoterapi veya benzer tedavilerden yararlanma oranı çok azken; artık hastaların 5 yıl ve üzerinde yaşam süreleri çok artmıştır.

Aynı anda cerrahi

Karaciğerin en çok metastaz aldığı kalınbağırsak kanserleri; stresli yaşam, kötü beslenme ve büyük şehir yaşamının risklerinden kaynaklanıyor. Kalın bağırsaktaki tümörler karaciğer başta olmak üzere, akciğerler ve karına da yayılabiliyor. Cerrahların ameliyat etmekten çekindiği ve hastaların yaşamını yitirmesine yol açan bu tümörler, modern cerrahi teknikleri sayesinde karaciğerden ya da diğer organlardan başarılı bir şekilde çıkarılabilmektedir. Yeni teknikler sayesinde karaciğere yayılmış kalınbağırsak tümörlerinde bile hastaların yaşama oranı yüzde 37-60 arasında değişmektedir.

Yurt dışındakinden bile başarılı

Kalınbağırsak tümörlerinin en önemli risklerinden biri, tümörün başlangıçta hastaların sadece yüzde 25'inin karaciğerine metastaz yapmasına karşın, 3 yıl içinde bu oranın yüzde 75'e yükselmesidir. Son 20 yılda özellikle karaciğer naklinde kazanılan cerrahi deneyimin yanı sıra, yeni kemoterapi ilaçların da geliştirilmesiyle birlikte hastalığın başka organlara yayılımı konusunda ciddi adımlar atılmıştır. Türkiye'de de bu tür kompleks ameliyatlar başarıyla yapılabilmekte; özellikle kapalı (laparoskopik) operasyonların yaygınlık kazanması ile hastalar operasyondan çok kısa süre sonra normal yaşamlarına dönebilmektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karaciğer tümöründe yeni cerrahi teknikler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN