Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Su sorununa elveda

Giriş Tarihi: 10.4.2015
Su sorununa elveda

Manavgat İçmesuyu Tesisleri tekrar ASAT'a devredildi. Başkan Türel, projenin 2070'e kadar su sorununu çözeceğini kaydetti

Manavgat İçmesuyu Tesisleri'nin Antalya Su ve Atıksu İdaresi'ne (ASAT) devri protokolüne Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ASAT Genel Müdürü Faruk Karaçay ve DSİ 13. Bölge Müdürü Turkay Özgür imza attı. Başkan Menderes Türel, geçmişte bir önceki belediye yönetiminin Manavgat suyu protokolünü iptal ettiğini hatırlattı. Başkan Türel,"Bugün Antalya'nın hayati projelerinden, gelecek nesilleri kurtaracak bir projeyi yeniden canlandırıyoruz. Manavgat Çayı ve Oymapınar Barajı su kaynakları 4,7 milyar metreküp ortalama su potansiyeli ile Türkiye'nin yaklaşık yüzde 2,5'luk bir su dilimine sahiptir. Su kalitesi olarak marketlerde satılan sudan daha kalitelidir. Bu proje Antalya ve çevresinin 2070 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacaktır" dedi.

ANTALYA'YA İHANET

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, geçmişte hayata geçirmeye çalıştıkları projenin önceki yönetim tarafından iptal edildiğini hatırlatarak, şu bilgileri verdi: "Bu projenin iptal gerekçesi bu suyun çok maliyetli olduğu ile ilgiliydi. Ama rakamlar yalan söylemez. Bırakın daha maliyetli bir suyu, çok daha ekonomik kullanma imkanını bu proje ile karşılayabileceğiz. Bu değer, Oymanpınar'a yapılacak yatırımın 5 yılda bize geri döneceğini gösteriyor. Geçmişte Manavgat suyunu çöpe atıp bizi kirli su diye itham ettikleri Karacaören suyu ile Antalya'nın su ihtiyacını karşılamaya çalışanlar, aslında su maliyetlerini bahane ediyorken, gerçekleri kamuoyundan kaçırmışlar, Antalya'ya ihanette bulunmuşlar ve zarar vermişlerdir. Zararın neresinden dönersek kardır. Şimdi yeniden biz projeyi hayata geçirmeye çalışacağız."

MARKETTEKİ SUDAN DAHA KALİTELİ
Oymapınar Barajı'ndan içme suyu temininin maliyetinin 552 milyon 581 bin lira olduğunu belirten Türel, "Yarım trilyonluk rakam, 5 sene içinde kendine amorti edecek. Antalya'nın geleceğini kurtaracak çok önemli bir projeye imza atıyoruz. Antalya bu projeleri hak ediyor. Antalya geçmişte kaybetmiş olduğu yılları telefi etmeye çalışıyor. Zararın neresinden dönülse kardır. Bu yüzden Antalya'nın 2070 yılına kadar su ihtiyacını Alanya-Antalya bandında karşılayacak olan böyle bir önemli projeyi tekrar Antalya'ya kazandırmaktan dolayı memnuniyet duyuyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su sorununa elveda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN