Türel'den Lara çıkışı

Milli Emlak'ın Lara Beach'te tahliye yapılmadığı için 6 milyon lira ceza işlettiğini açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 'Tahliyeleri gerçekleştirmek zorundayız' dedi

Giriş Tarihi: 10.4.2015
Türel'den Lara çıkışı
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Nisan ayı meclis toplantısında Lara sahilinde yaşanan tahliye konusuna açıklık getirdi. Esnafa geçmişte sahip çıkma konusunda en büyük gayreti kendisinin gösterdiğini hatırlatan Türel, süreci anlatarak, "Lara Plajı Bekir Kumbul döneminde Milli Emlak'tan kiralanarak, Zeytu adlı firmaya ihale edildi. O firma işletti, sonra YATUYAB'a devroldu. Alt kiracılarla faaliyet gösterdiler" dedi.

GÜNLÜK 30 BİN LİRA

Mustafa Akaydın'ın başkanlığı döneminde Büyükşehir Belediyesi'nin protokol yükümlülüklerini yerine getirmediği için Milli Emlak'la protokolün fesih olduğunu anlatan Türel, "Bundan ötürü Büyükşehir Belediyesi protokolün tarafı olmaktan çıktı. Fesihle sözleşmenin nihayete erdiğini düşünmekteydik. Ancak protokolün fiilen bitmesi için tahliyenin gerçekleşmesi gerekiyor. Milli Emlak, tahliyeler gerçekleşmediği için 6 milyon TL ceza işletmiştir. Her gün 30 bin TL olmak üzere taksi metre çalışır gibi ciddi mali yükümlülüğe sokmaktadır. Tahliyeleri gerçekleştirmek zorundayız" diye konuştu.

TAHSİS TALEBİ

Büyükşehir Belediyesi olarak maddi yükümlülüğün karşılanacak olması halinde yine de yardımcı olacaklarını anlatan Türel, "6 milyon TL biriken borcumuzu karşılasınlar, her gün de 30 bin TL ödesinler, tahliye konusunu yeniden gözden geçirelim. Büyükşehir Belediyesi'nin ağır yükümlülük altına sokulduğu böyle bir süreçte orada esnafa 'biz bu cezaları ödeyelim, siz de faaliyetinize devam edin' gibi bir kamu zararı oluşmasını kabul edemeyiz. Hukuki bir yükümlülüğün yerine getirilmesi söz konusudur" dedi. Türel, tahliyelerin ardından sözleşme fiilen sona erdikten sonra yeniden tahsis için talepte bulunacaklarını sözlerine ekledi.

FAALİYET RAPORU

Meclis toplantısında 2014 yılı İdari Faaliyet Raporu da görüşüldü. Meclis toplantısında ayrıca belediye encümeni, plan ve bütçe komisyonu, imar ve bayındırlık raporu, çevre ve sağlık komisyonu, ulaşım komisyonu, eğitim, kültür, gençlik ve spor komisyonu, kadın erkek eşitliği komisyonu, isim verme komisyonuna üyeler seçildi.

İŞLETMECİLER YAKIP YIKTI
Antalya Lara Beach'de bulunan yaklaşık 30 işletmeye boşaltma ve yıkım kararı tebliğ edildi. Önceki gün boşaltma kararı ve bugün için yıkım kararı verilen işletme sahiplerinden ikisi bir kafe ve restoranı ateşe verdi. İtfaiye kafe yangınını güçlükle söndürdü. İtfaiyenin ayrılmasının ardından yarım saat sonra bir restorandan alevler yükselmeye başladı. İtfaiye bu yangını da güçlükle söndürdü. Her iki işletme kullanamaz hale geldi. Bölgeye çok sayıda polis sevk edildi. İşletme sahiplerinin ifadelerine başvuruldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türel'den Lara çıkışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN