Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya Camisi geliyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, 10 bin kişilik Antalya Camisi projesini tanıtarak çok önemsediğini söyledi

Giriş Tarihi: 11.4.2015
Antalya Camisi geliyor
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Camisi'ni ASAT'ta gerçekleşen basın toplantısında tanıttı. Görev süresinde 1 yılı tamamlarken, önceki 5 yılı aşan projeleri hayata geçirdiklerini ifade eden Türel, "Bu çok daha başka ve anlamlı bir proje. Bir yılımızı bu cami ile taçlandırmış oluyoruz" dedi. Antalya Camisi'nin en önemsediği projelerden biri olduğunun altını çizen Türel, "İlk göreve başladığımızda Antalya'nın bir önemli eksikliğini giderelim ve cami ihtiyacını sonlandıralım diye karar aldık. Bu eksikliği gidermek, en onur duyacağım, gelecek nesillere bırakacağımız eserler arasında" dedi.

CENAZE NAMAZLARI

Antalya'nın mabetleri itibariyle çok zengin bir şehir olmadığına değinen Türel, "Cenazelerimizi hala otopark sorunu olan, giriş çıkışı zor olan Muratpaşa Camisi'nden kaldırmak durumunda kalıyoruz. Büyük bir ulu camiye ihtiyacı olduğu hepimizin malumuydu. Merkez camiye ihtiyacı artık kaçınılmaz. Cuma günleri bile Muratpaşa Camisi'ne gittiğimizde yer bulmakta sıkıntı yaşanıyordu" dedi.

SADECE CAMİ DEĞİL

Menderes Türel, Antalya'nın Elmalılı Hamdi Yazır, Abdal Musa gibi Türk İslam medeniyetinin önemli isimlerini yetiştirdiğini hatırlattı. Caminin yanı sıra alanda kültür merkezi, el sanatları atölyesi, çocuk bakım merkezi, kütüphane gibi bölümlerin de projede yer aldığına değinen Türel, "Sadece bir cami yapmıyoruz. Yaşam merkezi ve yeni bir cazibe merkezi kazandırıyoruz. Ayrıca turistlerin gelip görebileceği bir merkez olacak" dedi. Tanıtım toplantısında projenin mimarı Cengiz Gültekin de proje hakkında bilgi verdi. Otogar'ın karşısında yer alacak ve 42 bin 800 metrekare alana kurulacak camide kapalı alan 10 bin, açık alan ise 20 bin kişi kapasiteli olacak. Projenin 12 bin 300 metrekaresini yeşil alan oluşturacak. Antalya'nın beyaz taşlarıyla imal edilecek cami 4 minareli olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya Camisi geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN